Chińska kolej będzie najlepsza na świecie!

Chińska kolej będzie najlepsza na świecie!
Artur Starzyk

09.03.2010 18:15, aktual.: 11.03.2022 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy mają mocarstwowe plany jeśli chodzi o rozbudowę swojej kolei. Nowy, ambitny projekt zakłada podróż pociągiem z Londynu do Pekinu w dwa dni! Biorąc pod uwagę, że w Polsce jedzie się kilkanaście godzin z południa kraju nad morze to są to informacje rewelacyjne.

Chińczycy mają mocarstwowe plany jeśli chodzi o rozbudowę swojej kolei. Nowy, ambitny projekt zakłada podróż pociągiem z Londynu do Pekinu w dwa dni! Biorąc pod uwagę, że w Polsce jedzie się kilkanaście godzin z południa kraju nad morze to są to informacje rewelacyjne.

Jeśli takie plany ogłosiłby inny kraj to z pewnością spoglądalibyśmy na to z niedowierzaniem, ale w przypadku Chin trzeba po prostu w cały projekt uwierzyć. Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczęli już negocjacje z kilkoma krajami w celu zbudowania dwóch szybkich linii kolejowych w stronę Europy oraz Indii. Docelowo, pociągi maja kursować z średnia prędkością 320 km/h. Czas realizacji projektu to 10 najbliższych lat.

„Naszym planem jest uruchomienie pociągów podróżujących prawie tak samo szybko jak samoloty. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że uruchomimy trzy eksterytorialne Linie. To nie jest jednak nasz autorski pomysł. Inne kraje, w szczególności Indie, nalegały abyśmy podjęli się tego zadania. Samodzielnie nie są wstanie wybudować szybkobieżnych linii kolejowych na swoim terytorium, dlatego chcą skorzystać z naszego doświadczenia oraz technologii.” – powiedział Wang Mengshu członek Chińskiej Akademii Inżynierów.

Chińczycy są w trakcie swojego programu rozwoju kolei wartego blisko 480 miliardów funtów brytyjskich. W przeciągu najbliższych pięciu lat, planują położyć ponad 30 tysięcy kilometrów torów na terenie swojego rozległego państwa. Nowe linie maja połączyć ze sobą największe miasta Republiki. Najszybszy pociąg świata- Harmony Express – który porusza się z prędkością 400 Km/h kursuje już pomiędzy miejscowościami Wuhan oraz Guangzhou. Teraz czeka na kolejne trasy.

Na przeszkodzie w szybkiej budowie mogą stanąć jednak dwa czynniki. Pierwszym są pieniądze, które do projektu powinny dorzucić kraje przez które będzie przebiegała kolej. Drugim natomiast jest stan techniczny lub nawet brak istniejących połączeń. W Kambodży jest niewiele torów, a te które są zbudowane zostały przez Francuzów 100 lat temu.

O ile Chiny są wstanie porozumieć się z krajami w kwestii finansowej, oferując im pieniądze w zamian za dostęp do złóż naturalnych danego państwa. Doskonałym przykładem jest Birma która zaoferowała pokłady litu. O tyle wytyczenie nowych tras przez niedostępne rejony Azji jest nie lada wyzwaniem.

Jestem ciekaw, czy całe przedsięwzięcie się Chińczykom uda. Może nie w najbliższej dziesięciolatce, ale kto wie, może za ćwierć wieku będziemy mogli udać się do Chin pociągiem wsiadając w transkontynentalna kolej w Warszawie lub Krakowie?

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)