Chromecast - co to jest i jakie korzyści daje? Podpowiadamy

Chromecast to niewielkie urządzenie, które po podłączeniu do telewizora umożliwia dostęp do aplikacji streamingowych takich jak Netflix, HBO GO, YouTube, czy Amazon Prime Video. Jak działa i jakie kupić?

Wyjaśniamy, co to jest Chromecast
Wyjaśniamy, co to jest Chromecast
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Klaudia Stawska-Magdziak

Chromecast - co to jest?

Chromecast to urządzenie od firmy Google, które umożliwia zmianę telewizora bez wsparcia dla usług streamingowych w pełnoprawne urządzenie Smart TV. Dzięki połączeniu z siecią bezprzewodową i sparowaniu Chromecasta z naszym smartfonem jesteśmy w stanie wyświetlić na telewizorze ulubione filmy, seriale, czy nawet uruchomić pokaz slajdów zdjęć z telefonu lub przeczytać treść artykułu na dużym ekranie telewizora.

Stosunkowo niewielki koszt urządzenia może być również atrakcyjnym wyborem dla osób, które posiadają Smart TV, lecz nie są zadowolone z jego funkcji. Niektóre telewizory nie są wspierane najnowszymi aktualizacjami, a wbudowane w nie aplikacje nie działają zbyt dobrze. Chromecast świetnie spełni się w uzupełnieniu brakujących funkcji swoją sprawną obsługą i szybkością działania, dzięki czemu decyzję o zakupie nowego telewizora będzie można odłożyć na później.

Jak obsługiwać Google Chromecast?

Obsługa urządzenia od Google jest prosta, a jej konfiguracja wymaga zaledwie kilku kroków. Wystarczy podłączyć ją do telewizora do wolnego portu HDMI i źródła zasilania USB, a następnie sparować ją z telefonem lub z komputerem obsługującym bezprzewodowe strumieniowanie. Od teraz można cieszyć się dostępem do ulubionych treści na dużym ekranie telewizora. Aplikacja posiada wsparcie dla szeregu najpopularniejszych aplikacji w tym YouTube, Netflix, HBO GO, Spotify i inne.

Dodatkowo firma Google obiecuje dla Chromecasta również wsparcie dla swojej usługi gamingowej o nazwie Stadia. Dzięki temu, kiedy już będzie dostępna również dla polskich klientów, będziemy mogli ogrywać najnowsze tytuły growe bez konieczności posiadania wydajnego komputera lub konsoli do gier.

Jaki Chromecast wybrać?

W zależności od tego, na jaką wersję Chromecasta się zdecydujemy, otrzymamy nieco odmienną specyfikację techniczną, która będzie miała wpływ na to, w jakiej technologii będziemy mogli oglądać dostarczane za pomocą usług streamingowych treści.

Podstawowe wersje urządzenia wspierają podstawowe standardy potrzebne do odtwarzania treści w rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli) i wsparciu dla podstawowego dźwięku przestrzennego (Dolby Digital).

Nowsze i nieco droższe wersje Chromecasta wspierają rozdzielczość Ultra HD 4K (3830 na 2160 pikseli) i zaawansowane formaty dźwięku przestrzennego (w tym Dolby Atmos) obsługujące większą ilość kanałów audio. Ta wersja urządzenia posiada również obsługę różnych wersji HDR, w tym HDR10 i Dolby Vision, lecz dostępność filmów je wspierających zależy od dostawcy usługi streamingowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru telewizorów, usług smart TV oraz tego, na co zwrócić uwagę, przy wyborze telewizora, zajrzyjcie do naszych innych poradników:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikirtvkomputery

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.