Dolby Atmos: co to i gdzie to znaleźć. Rewolucyjny dźwięk w filmach i grach

Dolby Atmos: co to i gdzie to znaleźć. Rewolucyjny dźwięk w filmach i grach
Źródło zdjęć: © Dolby
Jakub Krawczyński

28.06.2020 13:14, aktual.: 08.03.2022 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dolby Atmos to często spotykane oznaczenie w świecie technologii. Widzimy je przy okazji telewizorów, smartfonów, konsol, a także aplikacji do seriali, takich jak Netflix. Nie każdy jednak wie, co to jest i gdzie można z tego bajeru skorzystać. Pomożemy ci zrozumieć, o co chodzi o tej dźwiękowej rewolucji.

Dolby Atmos: co to jest?

W ogromnym skrócie, Dolby Atmos to najnowsza technologia dźwięku, która jest obecnie standardem w kinach, ale możemy mieć ją również w domu. Najczęściej wykorzystuje się ją w filmach i serialach, a także grach wideo (rzadziej w muzyce).

Obraz
© dolbyatmos.eu

Dolby Atmos, w odróżnieniu od standardowego dźwięku przestrzennego (surround), używa dodatkowych głośników odbijających dźwięk od podłogi do sufitu, a oprócz tego - na boki.

To jednak nie wszystko - Dolby Atmos nazywa się "dźwiękiem obiektowym". To dlatego, że każdy indywidualny obiekt na ekranie, czy to czołg, helikopter, Godzilla, albo jakiś Transformers ma swoje miejsce w ścieżce dźwiękowej.

Dolby Presents: The World Of Sound | Demo | Dolby Atmos | Dolby

Dzięki Atmosowi można odczuć, że deszcz pada z góry na dół, albo zaobserwować jak dźwięk podąża za obrazem w scenach pościgu. Jeśli w filmie startowałby samolot i przelatywałby z prawej strony ekranu na lewą, to usłyszelibyśmy dźwięk, jak wylatuje - z tylnych głośników, a potem nad nami, następnie dźwięk przygasnąłby po lewej stronie. I tak precyzyjnie "umieszczonych" osobnych źródeł dźwięku może być nawet 128 w jednej scenie, a to był tylko jeden z nich!

Dolby Atmos, poza kinem, można również uzyskać w domu. Efekt będzie nieco skromniejszy niż w kinie, ale nadal imponujący. Nie trzeba tutaj koniecznie dokupować zestawu 11 głośników. Nawet soundbar (czyli belka grająca umieszczoną pod/przy telewizorze) w okolicach 2500 złotych zrobi duże wrażenie.

Oczywiście kupno zestawu kina domowego z osobnymi głośnikami do Dolby Atmos będzie jeszcze bardziej oszałamiające, ale nie każdy ma w bloku do tego warunki lub budżet.

Dolby Atmos: jaki sprzęt trzeba mieć?

Dolby Atmos przede wszystkim wymaga systemu audio, który go obsługuje. Trzeba upewnić się w opisie produktu, że poszukiwany przez nas sprzęt dekoduje Dolby Atmos. Może to być:

  • soundbar
  • amplituner z zestawem głośników kina domowego (amplituner musi dekodować dźwięk Dolby Atmos)
  • wbudowane głośniki w telewizorze (nasz TV musi dekodować Dolby Atmos)

Jeśli chcemy oglądać materiały z urządzenia podpiętego pod telewizor, to może być to również:

  • konsola do gier (Xbox One S, Xbox One X lub konsole nowej generacji Xbox Series X oraz Xbox Series S)
  • odtwarzacz 4K Ultra HD Blu-ray (który posiadają także ww. konsole)

Dolby Atmos można także uzyskać na dowolnych słuchawkach (np. testowanych na zaprzyjaźnionym serwisie dobreprogramy Astro Gaming A50) na konsolach Xbox One S i Xbox One X (oraz mających premierę w listopadzie 2020 r. Xbox Series X|S) i Windows 10 PC. Wiąże się to jednak z opłatą licencyjną dla Dolby i instalacją aplikacji Dolby Access.

Dolby Atmos jest także dostępny w wersji emulowanej na laptopach, tabletach i smartfonach. O ile na tych pierwszych efekt może być jeszcze w miarę OK, jeśli mamy wysokiej klasy sprzęt, to jednak na urządzeniach mobilnych nie należy spodziewać się rewelacji.

Dolby Atmos: jakie aplikacje, serwisy i gry go obsługują?

Oprócz sprzętu, który obsługuje Dolby Atmos, musimy się upewnić, że oglądamy materiały stworzone właśnie pod ten rodzaj dźwięku.

Z racji tego, że Dolby Atmos to głównie filmy, seriale oraz gry, wymienimy tutaj między innymi aplikacje VOD, które go wykorzystują. Jeśli dany tytuł jest dostępny w Atmosie, znajdziemy specjalną ikonkę przy opisie filmu/serialu.

Serial "Dark" obsługuje Dolby Atmos na Netflix. Jeśli widzimy takie logo, to znaczy, że zarówno materiał został stworzony w Atmosie, jak i nasz sprzęt potrafi to odtworzyć.
Serial "Dark" obsługuje Dolby Atmos na Netflix. Jeśli widzimy takie logo, to znaczy, że zarówno materiał został stworzony w Atmosie, jak i nasz sprzęt potrafi to odtworzyć.© Jakub Krawczyński

Filmy i seriale (platformy, z których skorzystamy w Polsce):

  • Amazon Prime Video
  • Disney+ (wkrótce w Polsce)
  • Netflix
  • Rakuten TV

Filmy i seriale z Dolby Atmos znajdziemy również na płytach Blu-ray i 4K Ultra HD Blu-ray, ale trzeba zwrócić uwagę, czy Atmos jest wymieniony w opisie produktu.

Gry wideo:

Konsola Xbox One X (i PC z Windows 10) w wybranych grach (pełna lista tutaj)

Pozostałe:

Dolby Atmos można znaleźć także w aplikacjach do muzyki, ale w bardzo ograniczonym stopniu. Jedyną dostępną w Polsce aplikacją z muzyką w Atmos jest TIDAL.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)