Co dalej z rewolucją AI? Przyszłość według Billa Gatesa i Sama Altmana
Sztuczna inteligencja, będąca technologiczną rewolucją ostatnich czasów, znacząco wpłynęła na nasze życie i niezaprzeczalnie będzie mieć jeszcze większy wpływ w przyszłości. Jakie możliwości i kierunki rozwoju przewiduje się dla sztucznej inteligencji?
18.01.2024 | aktual.: 19.01.2024 07:53
Bill Gates przeprowadził rozmowę z Samem Altmanem, współzałożycielem OpenAI (firmy odpowiedzialnej między innymi za Chat GPT), i jednym z głównych graczy na arenie AI, odnośnie przyszłości sztucznej inteligencji.
Założyciel Microsoftu przyznał, iż początkowo sceptycznie podchodził do sukcesu ChatGPT, jednak narzędzie to ciągle się rozwija, a OpenAI niedawno zaprezentowało ulepszony model GPT-4 Turbo. Jak się okazało, Gates w tym przypadku mylił się, choć nie jest to regułą, gdyż wiele jego prognoz technologicznych okazało się trafnych. Ostatnio przedstawił także swoje przewidywania na rok 2024.
W dalszej części rozmowy, Sam Altman podkreślił szybkie tempo rozwoju sztucznej inteligencji. W najbliższych latach możemy spodziewać się lepszego zrozumienia działania ludzkiego mózgu, co umożliwi doskonalenie technologii. Obecne modele mają zostać zastąpione bardziej zaawansowanymi i wydajniejszymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z kluczowych obszarów rozwoju może być multimodalność, która umożliwi jeszcze efektywniejszą obsługę różnorodnych danych wejściowych i wyjściowych, jak mowa, obrazy, a nawet wideo. Altman wskazał na znaczne zainteresowanie użytkowników dodaniem wsparcia dla obrazu i dźwięku w ChatGPT. Jednak jeszcze ważniejszym kierunkiem może okazać się zdolność do rozumowania i niezawodność w generowaniu odpowiedzi.
Obaj rozmówcy wyrazili pozytywne nastawienie do wpływu sztucznej inteligencji. Obecnie technologia ta przyczynia się do zwiększenia naszej produktywności. W przyszłości może również pomóc w przeciwdziałaniu polaryzacji społecznej, a także znaleźć zastosowanie w opiece zdrowotnej oraz edukacji.
W kontekście regulacji sztucznej inteligencji, Altman zauważył, że może pojawić się potrzeba wprowadzenia pewnych ograniczeń, ponieważ AI wpływa na społeczeństwo i geopolityczną równowagę sił. Jednakże, według niego, istnieje ryzyko nałożenia nadmiernych regulacji. Jako dobry przykład podał obowiązkową kontrolę bezpieczeństwa dla najwydajniejszych klastrów obliczeniowych, podobną do tej, jaką stosuje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w kontekście bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
Altman podkreślił również, że nawet z regulacjami nie uda się wyeliminować wszystkich problemów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.
Poniżej możecie wysłuchać całą rozmowę Billa Gatesa z Samem Altmanem (w języku angielskim). Sami zastanawiamy się, które z ich przewidywań okażą się trafne w przyszłości.