Czas życia galaktyki zależy od recyklingu

Wiele mówi się ostatnio na temat ekologii, recyklingu, ponownego wykorzystywania raz użytych materiałów, dbania o niezaśmiecanie otoczenia. Wiemy, że jest to istotne dla naszej przyszłości. A co powiedzielibyście na recykling na skalę galaktyki, od którego zależy jej przyszłość?

Galaktyczny recykling (fot.: sxc.hu)
Galaktyczny recykling (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

22.11.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele mówi się ostatnio na temat ekologii, recyklingu, ponownego wykorzystywania raz użytych materiałów, dbania o niezaśmiecanie otoczenia. Wiemy, że jest to istotne dla naszej przyszłości. A co powiedzielibyście na recykling na skalę galaktyki, od którego zależy jej przyszłość?

Podczas obserwacji za pomocą teleskopu Hubble'a około 40 galaktyk naukowcy stwierdzili, że różnią się one od siebie w zasadniczy sposób. Choć ich budowa i kształt mogą być podobne, to część z gwiezdnych dysków korzysta z dostępnej sobie materii w sposób wyważony, podczas gdy inne szybko i rozrzutnie się jej pozbywają.

Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a uczonym udało się zidentyfikować halo, czyli skupiska gazów składających się między innymi z lekkich pierwiastków budulcowych dla nowych gwiazd, ale także tych cięższych, mogących być podwaliną pod kolejne powstające układy planetarne.

Różnica między galaktykami polega na tym, że niektóre z nich materię zużytą przez umierające właśnie gwiazdy wyrzucają po prostu w przestrzeń, na miliony lat świetlnych od siebie, w innych zaś materia ta jest przechwytywana i ponownie wykorzystywana. Jak w gigantycznym recyklingu, tylko tutaj zamiast butelki z surowców wtórnych powstają całe systemy gwiezdne.

Korzystniejsze dla galaktyki jest oczywiście to drugie wyjście

Kiedy materia wykorzystywana jest wielokrotnie, czas istnienia danej galaktyki również się znacznie wydłuża. Te zaś galaktyki, które wyrzucają materię w odległy kosmos, badacze określają mianem kosmiczny James Dean czy Amy Winehouse. I świetnie to do nich pasuje, ponieważ "żyją szybko i umierają młodo". Oczywiście, jak na standardy galaktyczne.

galaktyka (fot.: sxc.hu)
galaktyka (fot.: sxc.hu)

Jeśli zastanawiacie się teraz, do której kategorii należy nasza Droga Mleczna - to możecie się nie przejmować. Stosuje ona z powodzeniem zasady kosmicznego recyklingu. Nie ma to zresztą dla nas i tak najmniejszego znaczenia, bo nawet gdyby było inaczej - jej koniec i tak nastąpiłby miliardy lat po tym, jak zginie nasz Układ Słoneczny.

Ale zawsze przyjemniej wiedzieć, że żyjemy w galaktyce, która dba o ponowne wykorzystanie surowców naturalnych...

Źródło: Discovery

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.