Czy piecyk gazowy może być ekologiczny? To urządzenie to umożliwi

Zawsze można coś polepszyć, nawet w przypadku piecyków gazowych, które mogą stać się jeszcze bardziej ekologiczne i bezpieczne. Wszystko to jest możliwe dzięki małemu, tanim i prostemu urządzeniu, które stanowi ciekawą alternatywę dla popularnych pomp ciepła.

Jak kocioł kondensacyjny może ułatwić życie?
Jak kocioł kondensacyjny może ułatwić życie?
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Piec gazowy i kotły kondensacyjne już teraz uchodzą za czyste rozwiązania grzewcze, jednak mimo to, wciąż emitują pewne ilości zanieczyszczeń. Te substancje mają wpływ na środowisko, wpływając negatywnie na glebę, wodę i powietrze. Badacze z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Tennessee znaleźli sposób na redukcję tych zanieczyszczeń. Zaprezentowali oni urządzenie, które jest nie tylko efektywne, ale i przystępne cenowo, o czym donosi Chemical Engineering Journal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Ultraczysty piec gazowy

Zespół z ORNL stworzył technologię o nazwie AGR (acidic gas reduction), która pozwala na eliminację ponad 99,9% kwaśnych gazów, w tym tlenków azotu, tlenku węgla, węglowodorów oraz metanu. Urządzenie z tą technologią można zamontować w piecach gazowych i kotłach – zarówno przemysłowych, jak i domowych, a także w podgrzewaczach wody.

Przeprowadzono testy na standardowym piecu kondensacyjnym dostępnym na rynku, instalując w nim urządzenie wykorzystujące AGR na 400 godzin. Wyniki były zaskakujące – eliminacja ponad 99,9% potencjalnie szkodliwych gazów bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na urządzenie.

To urządzenie usuwa 99,9 proc. potencjalnie szkodliwych gazów

Zastosowanie technologii AGR niemal całkowicie usuwa szkodliwe emisje, a jako rezultat tego procesu powstaje kondensat o neutralnym pH. Dzięki temu nie trzeba używać materiałów odpornych na korozję, co przekłada się na niższe koszty produkcji. Naukowcy sądzą, że to usprawni sprzedaż wysokowydajnych pieców i kotłów, co przyniesie korzyści dla środowiska i ludzi.

Według zespołu z ORNL technologia AGR jest łatwa w obsłudze dla użytkowników. Piece z tym urządzeniem wymagają konserwacji co trzy lata. Zużyty element AGR można samodzielnie wymienić lub skorzystać z usług technika, podobnie jak w przypadku butli gazowych.

energetykanewspiecyk gazowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)