Czy pompy ciepła zimą mają sens? Eksperci nie mają wątpliwości

Pompy ciepła od dawna są uznawane za efektywne, przyjazne dla środowiska i ekonomicznie uzasadnione urządzenia do ogrzewania i chłodzenia domów. W roku 2024 sprzedaż tych urządzeń w Stanach Zjednoczonych przewiduje się wyższą od sprzedaży pieców gazowych. Korzyści dla użytkowników są znaczące, gdyż pompy te cechują się wysoką efektywnością nawet przy niskich temperaturach.

Jak działa pompa ciepła w mroźne dni?
Jak działa pompa ciepła w mroźne dni?
Źródło zdjęć: © Getty Images | onepony

Uniwersytet Oksfordzki przeprowadził badania, które potwierdziły, że powietrzne pompy ciepła działają bardzo wydajnie w zimnych i ujemnych temperaturach. Pod względem efektywności przewyższają tradycyjne systemy grzewcze oparte na oleju i gazie. Naukowcy z Oksfordu swoim badaniem obalają przekonanie, że powietrzne pompy ciepła nie sprawdzają się przy minusowych temperaturach lub mają wtedy niską wydajność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Efektywność pompy ciepła w mroźne dni

W opublikowanym w czasopiśmie Joule artykule, naukowcy przedstawili współczynniki wydajności COP dla różnych systemów grzewczych. COP to stosunek wytworzonego ciepła do zużytej energii. Za dobry wskaźnik roczny uznaje się wartości od 3 do 4, a powietrzne pompy ciepła uzyskują aż 3 do 6.

Testy pokazały, że w temperaturach od 5 do -10 stopni Celsjusza średni COP wyniósł 2,62, co wystarcza, by pompa ciepła zaspokajała potrzeby mroźnej zimy. Problematyczne stają się warunki poniżej -10 stopni, gdzie COP spada do 1,5-2, co oznacza, że może być potrzebne dodatkowe źródło ciepła wspomagające system.

Co warto wiedzieć?

Ogrzewanie rezerwowe było konieczne tylko wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spadała poniżej -10 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach pompy ciepła zapewniały odpowiednie ciepło z wysoką wydajnością – podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jak zauważają specjaliści z serwisu Electrek, "posiadanie pompy ciepła obniży koszty ogrzewania oraz zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w gospodarstwie domowym". Biorąc pod uwagę, że globalne temperatury stale rosną, pompa ciepła zapewnia skuteczne ogrzewanie przez większość roku i wydajne chłodzenie latem.

newsenergetykapompy ciepła

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.