Czy pompy ciepła zimą mają sens? Eksperci nie mają wątpliwości
Pompy ciepła od dawna są uznawane za efektywne, przyjazne dla środowiska i ekonomicznie uzasadnione urządzenia do ogrzewania i chłodzenia domów. W roku 2024 sprzedaż tych urządzeń w Stanach Zjednoczonych przewiduje się wyższą od sprzedaży pieców gazowych. Korzyści dla użytkowników są znaczące, gdyż pompy te cechują się wysoką efektywnością nawet przy niskich temperaturach.
14.11.2024 10:51
Uniwersytet Oksfordzki przeprowadził badania, które potwierdziły, że powietrzne pompy ciepła działają bardzo wydajnie w zimnych i ujemnych temperaturach. Pod względem efektywności przewyższają tradycyjne systemy grzewcze oparte na oleju i gazie. Naukowcy z Oksfordu swoim badaniem obalają przekonanie, że powietrzne pompy ciepła nie sprawdzają się przy minusowych temperaturach lub mają wtedy niską wydajność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Efektywność pompy ciepła w mroźne dni
W opublikowanym w czasopiśmie Joule artykule, naukowcy przedstawili współczynniki wydajności COP dla różnych systemów grzewczych. COP to stosunek wytworzonego ciepła do zużytej energii. Za dobry wskaźnik roczny uznaje się wartości od 3 do 4, a powietrzne pompy ciepła uzyskują aż 3 do 6.
Testy pokazały, że w temperaturach od 5 do -10 stopni Celsjusza średni COP wyniósł 2,62, co wystarcza, by pompa ciepła zaspokajała potrzeby mroźnej zimy. Problematyczne stają się warunki poniżej -10 stopni, gdzie COP spada do 1,5-2, co oznacza, że może być potrzebne dodatkowe źródło ciepła wspomagające system.
Co warto wiedzieć?
Ogrzewanie rezerwowe było konieczne tylko wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spadała poniżej -10 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach pompy ciepła zapewniały odpowiednie ciepło z wysoką wydajnością – podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Jak zauważają specjaliści z serwisu Electrek, "posiadanie pompy ciepła obniży koszty ogrzewania oraz zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w gospodarstwie domowym". Biorąc pod uwagę, że globalne temperatury stale rosną, pompa ciepła zapewnia skuteczne ogrzewanie przez większość roku i wydajne chłodzenie latem.