Czy wyniki wyszukiwania w Google'u są coraz gorsze? [Waszym zdaniem]

Czy wyniki wyszukiwania w Google'u są coraz gorsze? [Waszym zdaniem]

Lego (Fot. Flickr/manfrys/Lic. CC by-sa)
Lego (Fot. Flickr/manfrys/Lic. CC by-sa)
Wojtek Wowra
12.01.2011 15:23, aktualizacja: 14.01.2022 14:15

Większość czytelników amerykańskiego bloga Lifehacker uważa, że wyniki w Google'u stały się ostatnio mniej przydatne. Czy największa wyszukiwarka świata pada ofiarą spamerów?

Większość czytelników amerykańskiego bloga Lifehacker uważa, że wyniki w Google'u stały się ostatnio mniej przydatne. Czy największa wyszukiwarka świata pada ofiarą spamerów?

Pierwsze informacje na temat gorszej jakości linków pojawiły się w zachodniej blogosferze na początku stycznia. Kilku ekspertów stwierdziło wtedy, że w okresie świątecznym Google był pełen spamu.

Lifehacker postanowił więc zapytać swoich czytelników, czy podzielają tę opinię. 77% osób biorących udział w ankiecie przyznało, że Google ostatnio gorzej radzi sobie z wyszukiwaniem treści w Sieci.

34% przedstawicieli tej grupy stwierdziło nawet, że spadek jakości wyników wyszukiwania był znaczący. 11% nie zauważyło różnicy, 3,5% uznało, że jakość linków się poprawiła (pełne wyniki tutaj).

Faktycznie, z Google'em dzieje się ostatnio coś niedobrego. Raptem wczoraj pisałem o dziwacznym błędzie w wyszukiwarce polegającym na przekierowaniu internautów do złego artykułu Wikipedii.

Poza tym nie zauważyłem jednak żadnych większych wpadek Google'a. Być może problemy są po prostu ograniczone do amerykańskiej wersji wyszukiwarki, w przypadku której aktywność spamerów jest znacznie większa?

Pozycjonowanie czy spamowanie?

To najprawdopodobniej właśnie spamerzy - w pewnych kręgach znani także jako początkujący specjaliści od SEO ;) - odpowiadają za pogorszenie się jakości wyników wyszukiwania w USA.

Kilka lat temu ich szanse były marne. Google zazdrośnie strzegł tajemnic swojej wyszukiwarki, pozycjonowanie witryn odbywało się w dużej mierze na ślepo. Dziś wiedza agencji SEO - także tych nieetycznych - jest dużo większa.

Czasem dzięki temu na szczycie wyników znajdujemy przydatne linki - np. promocje w znanych sklepach. Często jednak takie sztucznie pompowane URL-e obniżają pozycję przydatnych witryn, które mają mniej komercyjny charakter.

Lifehacker radzi, aby w przypadku nadmiaru spamowych linków zawężać wyniki wyszukiwania Google'a za pomocą polecenia Dyskusje w lewym panelu bocznym. Przydatne elementy to także Wiadomości i Blogi.

Dzięki temu można łatwo uzyskać dostęp np. do niezależnych recenzji sprzętu komputerowego umieszczonych na forach.

Czy Wy także, podobnie jak czytelnicy Lifehackera, zaobserwowaliście ostatnio spadek jakości linków w Google'u?

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)