Czyste, nieskończone źródło energii. Wiedzą, jak je wykorzystać

Odnawialnych źródeł energii jest wiele. Istotne są jednak zawsze dwie kwestie - możliwość pozyskiwania energii oraz opłacalność takiego przedsięwzięcia. Ziemia dysponuje pewnym nieskończonym źródłem, którego jednak nie eksploatujemy w zbyt dużym stopniu.

Fale morskie to też źródło energii
Fale morskie to też źródło energii
Źródło zdjęć: © Pixabay

Odnawialne źródła energii to trend w energetyce, od którego ludzkość w najbliższej przyszłości z pewnością się nie odwróci. Kolejne prace naukowców skupiają się nie tylko na udoskonalaniu technik pozyskiwania energii z dobrze już znanych źródeł, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne, ale także na szukaniu nowych możliwości.

Ziemia dysponuje pewnym źródłem, którego potencjał jest w zasadzie nieograniczony. Kwestią, którą należy rozwiązać, jest możliwość jego wydajnego wykorzystania. Chodzi tu o energię fal morskich. Nad jej przetwarzaniem w energię elektryczną pracują naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić gimbal Zhiyun Crane M2S?

Opracowali oni prototypowy nanogenerator tryboelektryczny (TENG). Jak czytamy na stronie internetowej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, technologia ta nie jest tworzona z myślą o zasilaniu domów czy miast, a drobnych urządzeń, potrzebujących zasilania, jak na przykład sensory, które służą do wykrywania nadchodzących huraganów i tsunami, a także czujniki monitorujące jakość wody, temperaturę lub ciśnienie.

Nanogeneratory mają pozyskiwać energię z losowo skierowanych fal o niskiej częstotliwości. Powstałe do tej pory prototypy TENG są w stanie wytworzyć kilka miliwatów mocy. Jak czytamy na stronie Pacific Northwest National Laboratory, większe warianty generatorów mogłyby służyć do zasilania bardziej wymagających urządzeń, takich, jak na przykład urządzenia komunikacyjne.

- TENG są tanie, lekkie i mogą wydajnie przetwarzać powolne, jednolite lub przypadkowe fale w energię, dzięki czemu szczególnie dobrze nadają się do zasilania urządzeń na otwartym oceanie, których monitoring i dostęp do nich są trudne i kosztowne - tłumaczy Daniel Deng, pracownik laboratorium i współtwórca nanogeneratora.

Generator TENG zbudowany jest z dwóch zagnieżdżonych cylindrów, z których wewnętrzny obraca się swobodnie. Pomiędzy nimi umieszczono paski sztucznego futra, elektrody aluminiowe i materiał, który przypomina teflon, czyli fluorowany etyleno-propylen (FEP). Gdy TENG toczy się po powierzchni wody, sztuczne futro i elektrody na jednym cylindrze ocierają się o FEP umieszczony na drugim, tworząc w ten sposób statyczne ładunki elektryczne, które przetwarza się na energię.

W odróżnieniu od wcześniejszych generatorów działających na podobnej zasadzie, w tym przypadku naukowcy skupili się na tym, by w określonych momentach zatrzymywać ruch cylindra. W konstrukcji umieszczono magnes, który powstrzymuje cylinder od poruszania się, zanim ten znajdzie się na szczycie fali. Sprawia to, że jest on w stanie zgromadzić więcej energii potencjalnej, która następnie przetwarzana jest na energię elektryczną.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.