Czyste, nieskończone źródło energii. Wiedzą, jak je wykorzystać

Czyste, nieskończone źródło energii. Wiedzą, jak je wykorzystać

Fale morskie to też źródło energii
Fale morskie to też źródło energii
Źródło zdjęć: © Pixabay
02.03.2023 08:35, aktualizacja: 24.10.2023 14:37

Odnawialnych źródeł energii jest wiele. Istotne są jednak zawsze dwie kwestie - możliwość pozyskiwania energii oraz opłacalność takiego przedsięwzięcia. Ziemia dysponuje pewnym nieskończonym źródłem, którego jednak nie eksploatujemy w zbyt dużym stopniu.

Odnawialne źródła energii to trend w energetyce, od którego ludzkość w najbliższej przyszłości z pewnością się nie odwróci. Kolejne prace naukowców skupiają się nie tylko na udoskonalaniu technik pozyskiwania energii z dobrze już znanych źródeł, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne, ale także na szukaniu nowych możliwości.

Ziemia dysponuje pewnym źródłem, którego potencjał jest w zasadzie nieograniczony. Kwestią, którą należy rozwiązać, jest możliwość jego wydajnego wykorzystania. Chodzi tu o energię fal morskich. Nad jej przetwarzaniem w energię elektryczną pracują naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opracowali oni prototypowy nanogenerator tryboelektryczny (TENG). Jak czytamy na stronie internetowej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, technologia ta nie jest tworzona z myślą o zasilaniu domów czy miast, a drobnych urządzeń, potrzebujących zasilania, jak na przykład sensory, które służą do wykrywania nadchodzących huraganów i tsunami, a także czujniki monitorujące jakość wody, temperaturę lub ciśnienie.

Nanogeneratory mają pozyskiwać energię z losowo skierowanych fal o niskiej częstotliwości. Powstałe do tej pory prototypy TENG są w stanie wytworzyć kilka miliwatów mocy. Jak czytamy na stronie Pacific Northwest National Laboratory, większe warianty generatorów mogłyby służyć do zasilania bardziej wymagających urządzeń, takich, jak na przykład urządzenia komunikacyjne.

- TENG są tanie, lekkie i mogą wydajnie przetwarzać powolne, jednolite lub przypadkowe fale w energię, dzięki czemu szczególnie dobrze nadają się do zasilania urządzeń na otwartym oceanie, których monitoring i dostęp do nich są trudne i kosztowne - tłumaczy Daniel Deng, pracownik laboratorium i współtwórca nanogeneratora.

Generator TENG zbudowany jest z dwóch zagnieżdżonych cylindrów, z których wewnętrzny obraca się swobodnie. Pomiędzy nimi umieszczono paski sztucznego futra, elektrody aluminiowe i materiał, który przypomina teflon, czyli fluorowany etyleno-propylen (FEP). Gdy TENG toczy się po powierzchni wody, sztuczne futro i elektrody na jednym cylindrze ocierają się o FEP umieszczony na drugim, tworząc w ten sposób statyczne ładunki elektryczne, które przetwarza się na energię.

W odróżnieniu od wcześniejszych generatorów działających na podobnej zasadzie, w tym przypadku naukowcy skupili się na tym, by w określonych momentach zatrzymywać ruch cylindra. W konstrukcji umieszczono magnes, który powstrzymuje cylinder od poruszania się, zanim ten znajdzie się na szczycie fali. Sprawia to, że jest on w stanie zgromadzić więcej energii potencjalnej, która następnie przetwarzana jest na energię elektryczną.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)