Dachówki produkują prąd i ciepło. Zwiększą wydajność pomp ciepła
Dachówki solarne zyskują sporą popularność wśród producentów. Niemiecka firma Paxos nawiązała współpracę z uniwersytetem z Kolonii, na mocy której testowane jest połączenie dachówki solarnej produkującej prąd i ciepło w połączeniu z pompą ciepła.
28.10.2022 | aktual.: 28.10.2022 10:12
Rozwój fotowoltaiki idzie w interesującym kierunku. Pojawia się coraz więcej koncepcji na to, jak klasyczne moduły fotowoltaiczne zastąpić dachówkami solarnymi. Takie rozwiązanie w swojej ofercie ma między innymi jedna z polskich firm. Niemcy idą jednak nieco dalej i chcą połączyć generowanie prądu z poprawą ogrzewania budynku.
Niemiecka firma PaXos we współpracy z wyższą szkołą nauk stosowanych zlokalizowaną w Kolonii opracowała prototypową dachówkę, która zapewni generację prądu, a przy tym zwiększy wydajność domowego ogrzewania. Jak czytamy w serwisie gramwzielone.pl, obecnie trwają testy niewielkiej instalacji bazującej na opracowanych przez firmę dachówkach połączonych z mikroinwerterami. Całość odbywa się na terenie uczelni wyższej w Kolonii.
Jeśli chodzi o generację prądu, dachówka opracowana przez PaXos jest zbliżona do tego, co oferują konkurencyjne rozwiązania. Specjaliści skupiają się jednak na warunkach temperaturowych pracy takiego modułu i możliwości jego chłodzenia. Ponadto wzięli pod uwagę kwestię odbijania się i rozpraszania światła na powierzchni dachówki.
Z dotychczasowych wyników testów wynika, że w kontekście generowania energii elektrycznej, dachówki solarne PaXos działają na podobnym poziomie wydajności, co system składający się z tradycyjnych modułów, którego parametry są zbliżone do wspomnianego dachu.
Zaletą dachówek PaXos jest też możliwość wykorzystania ich w połączeniu z pompą ciepła. Proces chłodzenia poszczególnych dachówek przeprowadzany jest dzięki wykorzystaniu kanału powietrznego. Ciepłe powietrze służy do zasilania powietrznej pompy ciepła, co poprawia parametry jej pracy nawet o 25 proc. Wynika to z faktu, że źródłem dolnym w takim układzie jest nieco cieplejsze powietrze, niż miałoby to miejsce w przypadku zasilania powietrzem z zewnątrz.
Warto też zauważyć, że chłodzenie modułów fotowoltaicznych zwiększa ich wydajność. Pomysł Niemców sprawia więc, że nie tylko generowane jest dodatkowe ciepło, ale także zwiększa się produkcja energii elektrycznej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii