Deklaracja do CEEB. To ostatni moment, a kara jest wysoka
05.06.2022 07:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Deklaracja do CEEB musi zostać złożona przez wszystkich właścicieli budynków lub ich zarządców. Rząd chce w ten sposób stworzyć bazę danych na temat źródeł ciepła stosowanych w kraju. Przeoczenie terminu składania dokumentu może skutkować karą.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli CEEB, to plan rządu na zdobycie informacji na temat wykorzystywanych przez Polaków źródeł ciepła. Obszerna baza danych ma dotyczyć zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Docelowo ma ona pozwolić na określenie potrzeb w kontekście wymiany urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne.
Ostateczny termin składania deklaracji do CEEB wyznaczony jest na koniec czerwca 2022 roku. Dotyczy on wszystkich źródeł ciepła, które były zamontowane przed dniem 1 lipca 2021 roku. W przypadku źródeł uruchomionych po tej dacie, czas na ich zgłoszenie do CEEB wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ogrzewania.
Zobacz także
Deklaracja do CEEB. Jakie urządzenia trzeba zgłosić?
W deklaracji do CEEB należy zgłosić nie tylko piece nieekologiczne. To baza, która będzie zawierać informacje na temat wszystkich urządzeń grzewczych wykorzystywanych w budynku. W dokumencie należy określić ich liczbę, funkcję (podgrzewanie ciepłej wody użytkowej czy ogrzewanie budynku), a także to, czy są w tej chwili wykorzystywane. Deklaracja wyróżnia następujące grupy źródeł ciepła:
- Miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem
- Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel)
- Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy)
- Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa
- Kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy
- Kocioł olejowy
- Pompa ciepła
- Ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny
- Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania
Według najnowszych danych udostępnionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, na dzień 25 maja 2022 roku złożono łącznie 3,778 mln deklaracji. Najczęściej zgłaszanym źródłem ciepła były kotły na paliwo stałe. Zgłoszono ponad 1,411 mln urządzeń z ręcznym podawaniem paliwa i ponad 670 tys. urządzeń z automatycznym podajnikiem.
Bardzo popularne są jednak także kotły gazowe. Tych zgłoszono ponad 1,2 mln. O rozwoju ekologicznych źródeł ogrzewania świadczy liczba zgłoszonych pomp ciepła, czyli 114,335 tys.
Deklaracja do CEEB - kara
Obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła obowiązuje wszystkich właścicieli i zarządców budynków. Niedotrzymanie terminu 30 czerwca 2022 roku może skutkować karą w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może ona wzrosnąć nawet do 5000 zł.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii