Dell Canvas: tak wygląda rewolucja w obsłudze komputera

Niepodzielna dominacja Wacomu już wkrótce może osłabnąć. Tablet Canvas ma kusić profesjonalistów bezkompromisową funkcjonalnością i naprawdę rozsądną ceną. Jakimi cechami przewyższa konkurentów?

Dell Canvas: tak wygląda rewolucja w obsłudze komputera
Jarosław Balcerzak

07.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:47

Tablet dla najbardziej wymagających

Sieć zalała fala artykułów posądzających Della o klonowanie Microsoft Surface, tymczasem tworzonemu od trzech lat tabletowi bliżej do 27-calowego Wacom Cintiq. Canvas nie jest bowiem pełnoprawnym komputerem All-in-One, a dodatkowym wyświetlaczem z obsługą dotyku. Swoją sprzętową nowość producent zaprezentował właśnie na targach CES 2017.

27-calowy Canvas natychmiast przyciąga uwagę masywnymi gabarytami: przy wymiarach 446 × 792 i grubości od 13 do 23 mm (front - tył) waży wymowne 8.4 kg. Ramki wokół powierzchni roboczej (336 × 597 mm) są wyjątkowo szerokie - mają bowiem zapewniać odpowiednie podparcie rąk. Nachylenie tabletu wynosi od 1.5 do 10°, a z opcjonalną podstawką nawet 85°.

Canvas profesjonalnym grafikom ma w dużej mierze zastąpić klawiaturę i mysz, oferując intuicyjną obsługę za pomocą dotyku, dwóch dołączonych fizycznych pokręteł (Totemów) oraz stylusa. Ekran pokryto matową powłoką o fakturze bliższej papierowi niż szkle, co dodatkowo poprawia precyzję rysowania.

Obraz

Szeroka skala barwna i intuicyjna obsługa

Tablet Canvas ma się docelowo znajdować pod głównym monitorem, stanowiąc jednocześnie dodatkowy wyświetlacz i wygodny interfejs. Powierzchnię roboczą stanowi matryca IPS o rozdzielczości 2560 × 1440 i obsłudze do 20 punktów dotyku. Ochrania ją szkło Gorilla Glass, a zakres barw obejmuje pełną skalę AdobeRGB.

Jasność ekranu wynosi 280 cd/m2, kontrast 1000:1 a kąty widzenia po 178° w obu płaszczyznach. Na ilość złącz trudno narzekać: mini HDMI, mini DisplayPort, USB-C (z obsługą DisplayPort), dwa USB 3.0 i audio jack stanowią w pełni satysfakcjonujący zestaw. Całość pracuje wyłącznie z Windowsem 10, a za energię zapewnia dołączony zasilacz 130 W.

Obraz

Pokrętła Totem w dwóch rozmiarach oparto na identycznym interfejsie API co Dial w Surface Studio Microsoftu, dzięki czemu są ze sobą kompatybilne. Ich funkcje są podobne: mają stanowić dodatkowy, precyzyjny kontroler interfejsu.

W przeciwieństwie do konkurenta Totem nie jest jednak urządzeniem Bluetooth i działa wyłącznie gdy umieścimy go na ekranie. Drugim typem akcesorium w zestawie jest stylus - obsługujący 2048 punktów nacisku i wyposażony w dwa programowalne przyciski.

Obraz

Kusząca alternatywa dla dotychczas dostępnych urządzeń

Porównując Canvas z Surface Studio szybko zauważamy więc, że zakup nie oznacza konieczności wymiany całej jednostki centralnej. W dodatku kosztownej, skoro ceny AiO Microsoftu rozpoczynają się od 2999 dol. Oznacza to jednak także niższy zakres barw i rozdzielczość wyświetlacza. Ta ostatnia ma w zamyśle producenta oszczędzać cenną moc obliczeniową komputera.

Przewaga nowości Della nad tabletem Cintiq Wacomu polega z kolei na oferowanym zakresie wyświetlania barw (konkurent zapewnia 95% palety AdobeRGB) i raz jeszcze – cenie. Koszt Cintiqa to obecnie 2549 dol., podczas gdy dostępny od 30 marca Canvas zadebiutuje w kwocie 1799 dol.

Wiele zależy od dalszych wyników współpracy Della z podmiotami takimi jak Adobe, Autodesk, AVID, Dassault Systems i Solid Works. Aktualna kompatybilność produktu z profesjonalnym oprogramowaniem (brak wsparcia m.in. Adobe Creative Suite) wprawdzie nie zachwyca, ale trzy miesiące to naprawdę sporo aby wiele w tej kwestii zmienić.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.