Telewizory LG: Apple TV z Dolby Atmos. Kinomani doczekali się najlepszego dźwięku

Telewizory LG: Apple TV z Dolby Atmos. Kinomani doczekali się najlepszego dźwięku

Telewizory LG: Apple TV z Dolby Atmos. Kinomani doczekali się najlepszego dźwięku
Jakub Krawczyński
02.07.2020 10:35, aktualizacja: 08.03.2022 14:52

Dobra wiadomość dla posiadaczy telewizorów LG OLED. Fani filmów i seriali otrzymają teraz najlepszy dźwięk Dolby Atmos w aplikacji Apple TV. Funkcja ta była wyczekiwana od długiego czasu i wreszcie wskoczyła w ramach aktualizacji. Otrzymają ją nie tylko telewizory typu OLED, lecz także linia NanoCell (LCD) koreańskiej firmy.

Dolby Atmos to najlepszy format dźwięku dostępny do użytku domowego i jest on od dobrych kilku lat wiodącym standardem w kinach.

Od zwykłego dźwięku przestrzennego (surround) różni się tym, że dokłada efekty rozchodzące się na boki oraz odbijające się od sufitu - dzięki głośnikom wysokościowym.

Tak działa dźwięk w Dolby Atmos
Tak działa dźwięk w Dolby Atmos© dolbyatmos.eu

Oprócz tego pozwala on każdemu obiektowi na ekranie na poruszanie się osobnym "torem" w ścieżce dźwiękowej, co sprawia wrażenie dźwięku podążającego za obrazem.

Dolby Atmos w aplikacji Apple TV na telewizorach LG

Nie zapowiedziała jeszcze tego ani firma LG ani Apple, ale dźwięk Dolby Atmos jest już dostępny na telewizorach LG, w tym OLED z 2019 i 2020 roku (m.in. serie B9, C9, E9 oraz BX, CX, GX), a także prawdopodobnie NanoCell (tegoroczne UN85, NANO80, NANO85, NANO90, NANO95, NANO97 i NANO99).

Obraz
© Jakub Krawczyński

Własnoręcznie mogę potwierdzić, że zeszłoroczny model LG OLED B9 oraz tegoroczny LG OLED GX taką funkcjonalność otrzymały i nie ma żadnego powodu do wątpliwości, aby inne modele OLED firmy LG z 2019 i 2020 Atmosa nie miały - obsługują ten sam system webOS i wszystkie dekodują format Dolby.

Aby uzyskać Atmosa, należy po prostu uruchomić aplikację Apple TV, po czym system poprosi nas o aktualizację programu.

Jak poznamy, czy mamy już w Apple TV dźwięk Atmos? W filmach, które go oferują, np. "Ptaki Nocy" zobaczymy w opisie technicznym właśnie dostępność ścieżki w Atmos.

Obraz
© Jakub Krawczyński

Apple TV - niepotrzebna już przystawka Apple za 1000 zł

Poprzednio Dolby Atmos w aplikacji Apple TV wymagał posiadania przystawki Apple TV 4K, która kosztuje w okolicach 800-1000 zł. To świetna wiadomość dla kinomanów. Nie muszą już kupować osobnego sprzętu, by mieć najlepszej jakości dźwięk.

W końcu, żeby cieszyć się Atmosem w pełni, potrzebna jest przynajmniej listwa głośnikowa (soundbar) z obsługą Dolby Atmos, która może kosztować nieco ponad 2000 zł (jak recenzowany tutaj model Sharp), ale i nawet 4000 zł, jak [testowany u nas Sonos Arc]((https://gadzetomania.pl/61538,sonos-arc-soundbar-dolby-atmos-recenzja).

Przy okazji warto podkreślić, że Apple TV to usługa z najbogatszą biblioteką filmów w jakości 4K HDR w Polsce i jedyna, której oferta jest zbliżona do tej amerykańskiej. Na telewizorach aplikacja Apple TV dostępna jest także na wybranych modelach marki Samsung, gdzie obsługa Dolby Atmos także powinna trafić w tym roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)