Dostałeś mailem "wezwanie" z Europolu? Służby tłumaczą, jak reagować

Uwaga na podejrzane załączniki e-maili
Uwaga na podejrzane załączniki e-maili
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy

19.06.2024 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czytelniczka serwisu dobreprogramy.pl otrzymała e-mail z załącznikiem w formacie PDF, który wydał jej się podejrzany. Był to długi dokument przedstawiający "wezwanie", zawierający prawdziwe nazwiska pracowników CBZC, Europolu oraz Policji. Na szczęście, w tym przypadku nie ma powodu do obaw - to typowa próba oszustwa.

Schemat tego rodzaju oszustwa jest znany od wielu lat. Od czasu do czasu losowo wybrane osoby dostają e-maile, w których ktoś podszywa się pod jednostki policji i próbuje zastraszyć odbiorcę, sugerując, że jest on objęty śledztwem w sprawie posiadania materiałów pornograficznych. Jest to próba wzbudzenia strachu oraz nakłonienia do kontaktu pod podanym adresem e-mail. Jeśli ofiara uzna zagrożenie za realne i skontaktuje się z oszustami, otrzyma instrukcje, co zrobić, aby uniknąć domniemanych konsekwencji.

Zazwyczaj oszuści żądają wpłacenia pieniędzy, a nieraz po zainfekowaniu komputera oprogramowaniem typu ransomware, próbują wymusić dodatkowe sumy. Policja jest świadoma tego rodzaju wyłudzeń, lecz mimo jej starań oszuści nadal stosują tę metodę. Najlepszą reakcją na otrzymanie takiego e-maila z załącznikiem jest jego zignorowanie oraz zgłoszenie próby wyłudzenia na komisariacie.

Fałszywy załącznik, który trafił do naszej Czytelniczki
Fałszywy załącznik, który trafił do naszej Czytelniczki© dobreprogramy
“Jeśli ktoś padł ofiarą oszustów, powinien natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem, a także zmienić hasła do wszystkich kont bankowych, skrzynek e-mailowych oraz innych ważnych portali. Pod żadnym pozorem nie należy płacić oszustom za odblokowanie komputera! Tego typu silne reakcje jedynie zachęcają przestępców do kontynuowania ataków na inne osoby, a nie ma też gwarancji, że po uiszczeniu opłaty odzyskasz pełną kontrolę nad swoim komputerem” - ostrzegła policja w komunikacie z maja 2022 roku.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Interesujące jest to, że sam plik PDF w takich przypadkach zazwyczaj nie zawiera złośliwego oprogramowania, więc jego otwarcie samo w sobie nie stanowi zagrożenia. Mimo to warto zachować ostrożność i unikać otwierania załączników z nieznanych źródeł. Najlepiej jest zignorować taką wiadomość oraz skonsultować wszelkie wątpliwości z policją, aby uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony cyberprzestępców.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)