Drony, na które cię stać

Od czego zacząć przygodę z dronami? Jeśli chcesz przekonać się, czy bezpilotowce są właśnie tym, co daje ci dobrą zabawę, warto rozejrzeć się za tanim sprzętem dla początkujących.

Parrot Bebop
Parrot Bebop
Źródło zdjęć: © Fot.Parrot
Łukasz Michalik

10.02.2016 | aktual.: 10.02.2016 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drony przestały być domeną wojska i profesjonalistów – poza drogimi maszynami na rynku pojawiło się wiele modeli o znacznie skromniejszych możliwościach, ale zarazem całkiem przystępnej cenie. Zdalnie sterowane wielowirnikowce (nazywanie ich dronami nie jest trafne, ale na potrzeby tego artykułu przyjmijmy to najpowszechniejsze określenie) kupimy nawet w dyskontach spożywczych.

W poniższym zestawieniu znajdziecie modele, które w większości można uznać po prostu za zabawki dla małych i dużych. Ich cena jest jednak na tyle przystępna, że wydają się dobrym pomysłem na początek przygody z dronami.

Bez nadmiernego ryzyka można któryś kupić i przekonać się, czy latanie zdalnie sterowanymi bezpilotowcami jest właśnie tym, co sprawia nam frajdę. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć inwestować w sprzęt i rozwijać swoje zainteresowania.

Podane ceny dotyczą sprzętu dostępnego w Polsce. Sprowadzając niektóre modele samodzielnie z Azji możemy kupić je znacznie taniej.

Syma X12 Nano

Syma X12 Nano
Syma X12 Nano© Fot. YouTube

Cena: od 110 zł

Przedstawiciel nanoquadkopterów bez problemu mieści się w dłoni i z wyglądu zupełnie nie przypomina urządzenia, zdolnego do lotu, co może przywoływać skojarzenia z trzmielem. Pozory jednak mylą, pękata obudowa dobrze chroni wszelkie podzespoły, a grube, plastikowe śmigła są w stanie wytrzymać bez uszczerbku niejedno zderzenie.

Dron jest wyposażony w kolorowe oświetlenie i jedną diodę kierunkową, umieszczoną z przodu. Wbudowany akumulator o pojemności 100 mAh wystarcza na około 5-6 minut lotu, sterowanego za pomocą pada, przypominającego kształtem kontroler Xboksa.

Syma X5SW

Syma X5SW
Syma X5SW© Fot. YouTube

Cena: od 300 zł

Ten tani dron z wbudowaną kamerą HD oferuje nie tylko rejestrowanie wideo w czasie lotu, ale również transmisję obrazu w czasie rzeczywistym na ekran smartfona (funkcja FPV).

Co więcej, sterująca nim elektronika pozwala początkującym użytkownikom na cieszenie się powietrznymi akrobacjami – Syma X5SW może wykonać pętlę po naciśnięciu jednego przycisku na kontrolerze. Dron został wyposażony w wymienny akumulator o pojemności 500 mAh, co pozwala na około 8 minut lotu.

Goclever Drone HD FPV

Goclever Drone HD FPV
Goclever Drone HD FPV© Fot. Goclever

Cena: od 320 zł

Wprowadzając do swojej oferty drony, Goclever zaprezentował od razu aż trzy modele – Alfa, HD i HD FPV. Pierwszy z nich to wzmocniony model dla początkujących. Wersja HD została wyposażona w kamerę, zapisującą nagranie na karcie microSD, a w modelu HD FPV umieszczono kamerę z modułem Wi-Fi.

Pozwala to na transmisję obrazu i podgląd na żywo dzięki dedykowanej aplikacji, przeznaczonej dla Androida. Kontroler drona został wyposażony w uchwyt, pozwalający przymocować do niego smartfon wyświetlający obraz z kamery.

Parrot Rolling Spider

Parrot Rolling Spider
Parrot Rolling Spider© Fot. Parrot

Cena: od 340 zł

Jeździ, lata, a do tego bez uszczerbku wychodzi ze zderzeń z większością domowych przedmiotów. Kto? Dron Rolling Spider, czyli miniaturowy quadkopter, do którego dołączono dwa wielkie, ażurowe koła. Dzięki nim dron może przemieszczać się po podłodze, wjeżdżać na ściany czy sufit, a przede wszystkim unikać uszkodzeń po zderzeniach z różnymi przeszkodami.

Do obsługi drona wystarczy smartfon, który komunikuje się z nim za pomocą Bluetootha. Jest to zabawka dla cierpliwych - 90 minut ładowania wystarcza na około 6-8 minut zabawy.

Overmax X-Bee Drone 6.1

Overmax X-Bee Drone 6.1
Overmax X-Bee Drone 6.1© Fot. YouTube

Cena: od 470 zł

Po co montować w wielowirnikowcu aż 6, zamiast typowych czterech śmigieł? Producent heksakoptera reklamuje go, podkreślając większą moc sześciu silników, co powinno przydać się podczas powietrznych akrobacji.

Dron pozwala na transmisję wideo bezpośrednio na ekran smartfona (funkcja FPV), dzięki której użytkownik nie musi śledzić wzrokiem heksakoptera, ale steruje nim widząc obraz rejestrowany przez pokładową kamerę. Długotrwałość lotu z działającą kamerą Wi-Fi sięga 6 minut.

Parrot Bebop

Parrot Bebop
Parrot Bebop© Fot. Parrot

Cena: od 1900 zł

Najdroższy w tym zestawieniu dron firmy Parrot został wyposażony w kamerę, nagrywającą filmy o rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę i zapisującą zdjęcia o rozdzielczości 4096 x 3072 pikseli. Sama kamera, pozwalająca rejestrować obraz w zakresie 180 stopni to jednak nie wszystko – ważnym dodatkiem jest system stabilizacji w postaci umieszczonego wewnątrz obudowy gimbala i sterujących jego pracą algorytmów, reagujących zarówno na ruchy drona, jak i na wibracje spowodowane pracą wirników.

Poza możliwością sterowania za pomocą smartfona i aplikacji, istnieje możliwość dokupienia dedykowanego kontrolera, który zwiększa nie tylko wygodę, ale i zasięg działania drona. Podczas lotu można również używać gogli FPV, wyświetlających obraz z kamery bezpośrednio przed oczami użytkownika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.