Dziś 100. urodziny słynnego IBM‑u. Sprawdź, co zawdzięczamy tej firmie

IBM ma długą i ciekawą historię (Fot. Flickr/cote/Lic. CC by)
IBM ma długą i ciekawą historię (Fot. Flickr/cote/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

16.06.2011 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komputery osobiste, dyski twarde, pamięć RAM... Dzięki koncernowi IBM mamy mnóstwo rzeczy, których używamy na co dzień. Ale trzeba pamiętać, że firma powstała, zanim ktokolwiek w ogóle śnił o komputerach.

Komputery osobiste, dyski twarde, pamięć RAM... Dzięki koncernowi IBM mamy mnóstwo rzeczy, których używamy na co dzień. Ale trzeba pamiętać, że firma powstała, zanim ktokolwiek w ogóle śnił o komputerach.

16 czerwca 1911 roku w Binghamton w stanie Nowy Jork powstała firma Computing Tabulating Recording (CTR) Corporation. Firma wchłonęła trzy inne duże przedsiębiorstwa i w 1924 roku zmieniła nazwę na International Business Machines Corporation (IBM).

IBM zajmował się wtedy produkcją przeróżnego sprzętu: wag, krajalnic do mięsa, kart dziurkowanych i maszyn do nich. Te ostatnie służyły do zapisu danych i stały się z czasem najważniejszą dziedziną działalności korporacji.

Innowacyjność była wówczas (i wciąż jest) dla IBM-u podstawą. Firma stała się właścicielem rekordowej liczby patentów (dziś ma ich 5896). IBM zdobywał kolejne rynki, a dochody rosły w niesamowitym tempie.

Z okazji 100. rocznicy powstania IBM przygotował specjalną stronę internetową. Historię światowej ekspansji i kolejnych wynalazków można również obejrzeć w całkiem ciekawie zrobionym klipie:

My zajmijmy się tym, co nas najbardziej interesuje, czyli komputerami. Pierwszy komputer osobisty to IBM 5150 PC, który powstał w 1981 roku. Tygodnik "Time" okrzyknął go Maszyną Roku. Inne firmy tworzyły co prawda komputery już wcześniej, ale to właśnie technologia stworzona przez IBM stała się standardem.

Pierwszy pecet miał 16 kB pamięci RAM, a zamiast twardego dysku stację dyskietek 5,25" o pojemności 180 kB. Kosztował, bagatela, 2,5 tys. dolarów. Pamięć RAM, tak przy okazji, to również wynalazek IBM-u, opatentowany w 1968 roku.

A jak sądzicie, kto wymyślił dysk twardy? IBM. Pierwszy 24-calowy dysk twardy o nazwie RAMAC 350 firma wypuściła w 1956 roku. W latach 80. IBM produkował już komputery z dyskami o pojemności 5 i 10 MB.

Stare reklamy sprzętu IBM-u może nie są tak pomysłowe jak słynna reklama Apple'a z 1984 roku, ale zdecydowanie coś w sobie mają. Tak jak ta ze słoniami:

Old IBM Commercial with 2 elephants

Albo ta ze starszymi panami:

1984 IBM Commercial

Albo ta z Johnem Cleese'em, który radzi nam, żebyśmy obejrzeli coś innego:

"I Wouldn't Watch This Commercial" - JOHN CLEESE Compaq Ad

Jednak IBM to znacznie więcej niż komputery. Business Insider publikuje listę wynalazków, o które nigdy byśmy tej korporacji nie podejrzewali.

Przykład? Laserowe operacje wzroku. Na początku lat 80. trzech naukowców z IBM-u nie bardzo wiedziało, co począć z ultrafioletowym laserem ekscymerowym, który był wówczas w posiadaniu firmy.

Jeden z panów przyniósł do biura resztki indyka ze Święta Dziękczynienia i potraktował je laserem. Okazało się, że potrafi on wytrawić tkankę, w którą został wycelowany, nie niszcząc żadnych innych tkanek. Od 1995 roku za pomocą lasera można poprawić sobie wzrok.

Bez IBM-u nie byłoby też konsol do gier, zakupów online ani... człowieka na Księżycu. To właśnie dzisiejszy solenizant jest odpowiedzialny za stworzenie dla NASA komputerów i oprogramowania, dzięki którym lądowanie na Księżycu w 1969 roku stało się możliwe.

Miejmy nadzieję, że drugie stulecie będzie równie ciekawe dla IBM-u. I dla nas przy okazji też.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)