Dziwne sprzęty sprzed lat: przedwojenny automat do nalewania piwa. I to z Polski!

Często wydaje nam się, że niektóre współczesne sprzęty to prawdziwa innowacja. Tymczasem zdarza się, że mamy do czynienia z rozwiązaniami sprzed lat. Tak jak jest w przypadku automatu do piwa, którym pochwalili się Holendrzy. W Polsce nalewano tak piwo już przed wojną.

Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
Adam Bednarek

24.02.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy rozwiązania zaznaczają, że Bierport mógłby sprawdzić się m.in. na dużych imprezach, takich jak mecze piłki nożnej czy festiwale muzyczne, aby zminimalizować kolejki w barach, ułatwić pracę barmanów, a także skrócić czas oczekiwania na zamówienia.

Proste i genialne? Może dlatego na podobny pomysł niektórzy wpadli 90 lat temu!

Na facebookowym profilu Przedwojenne Restauracje, Bary i Hotele zamieszczono zdjęcie automatu, z którego skorzystać można było w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku.

Niewiele wiemy o jego działaniu i tym, gdzie dokładnie się znajdował. Fotografia co nieco jednak zdradza. Widzimy, że wystarczyło wrzucić monetę i podstawić kufel.

Sam system wydaje się być więc bardziej wygodny, bo samoobsługowy. Sprawdziłby się dzisiaj, w dobie pandemii, kiedy powinno ograniczać się kontakt z drugim człowiekiem. Zamienić monetę na płatność zbliżeniową, kufel na plastik i już można serwować piwo na wynos, spędzając czas w ogródku!

Co ciekawe, mieszkańcy Warszawy mogli korzystać też z… automatów do kanapek. Tak, tak - współczesne maszyny z kebabami to nic innego, jak kopia urządzeń z lat 30. XX wieku. Niesamowite.

Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

To pokazuje, jaki potencjał tkwi w dawnych rozwiązaniach. Być może istnieje wiele takich dawnych pomysłów, o których zapomniano, a które dzisiaj by nam się przydały. Pewnie nie wiemy też, jak codzienne gadżety wykorzystują wiedzę i pomysły inżynierów choćby sprzed wojny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.