Ecolife: polski startup promuje na CES nowoczesny pomiar jakości powietrza

Na targach CES (największe targi technologiczne na świecie) nie zabrakło również polskich firm. Jedną z nich jest Ecolife, demonstrujący nowoczesne urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. W jaki sposób działają produkty ekologicznego i prozdrowotnego startupu?

Ecolife: polski startup promuje na CES nowoczesny pomiar jakości powietrza
Jarosław Balcerzak

05.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:47

Polska myśl techniczna

Ecolife to krakowski startup, założony w ubiegłym roku przez naukowców z AGH i entuzjastów technologii. Do swojego projektu zaangażowano wielu przedstawicieli środowisk naukowych i medycznych, inżynierów konstruktorów, informatyków, mechaników, a także specjalistów ochrony środowiska.

Połączyła ich idea zwiększania świadomości na temat skali zanieczyszczeń powietrza oraz ich wpływu na zdrowie. Badania wskazują bowiem, że nawet 70-90 proc. występujących obecnie nowotworów może być wywołane właśnie czynnikami zewnętrznymi oraz działalnością człowieka. Pierwszym krokiem jest więc skuteczne monitorowanie zagrożeń.

Obraz

Stworzone stacje pomiaru jakości powietrza Ecolife prezentowało już w Monachium (8-11 listopada), w Dusseldorfie (14-16 listopada), a obecnie na rozpoczętych właśnie targach CES 2017. To zdecydowanie najważniejsza i najbardziej prestiżowa impreza dla młodej marki, a wypracowane na niej zainteresowanie produktem trudno przecenić.

Największe na świecie targi elektroniki użytkowej odbywają się od pół wieku, od lat organizowane w prestiżowym centrum konferencyjnym w Las Vegas. Goszczą na nich nie tylko czołowe światowe marki, lecz również młodsi, choć nie mniej ambitni producenci. Impreza potrwa do 8 stycznia, obfitując w premiery najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych produktów na rynku.

Obraz

Analiza powietrza w czasie rzeczywistym

W podobny sposób można opisać także produkt polskiego Ecolife. Stworzone przez nich stacja pomiarowa do użytku wewnętrznego oferuje precyzyjny odczyt czterech czynników: stężenia pyłu zawieszonego (PM 10), lotnych związków organicznych (VOC), temperatury i wilgotności.

Działanie stacji polega na prowadzeniu stałego monitoringu jakości powietrza w pomieszczeniu. Wynik odczytu komunikuje podświetlenie w górnej części obudowy: zielone oznacza zgodność z normami, a czerwone - ich przekroczenie.

Otrzymane wartości na bieżąco trafiają do aplikacji internetowej i na smartfona, gdzie możemy zapoznać się ze szczegółami odczytów. Z kolei w sieci nasze wyniki łączą się z pozostałymi z całego kraju, tworząc unikalną sieć pomiarową, która w czasie rzeczywistym tworzy unikalną mapę jakości powietrza.

Obraz

Produkt na etapie przedsprzedaży

Ecolife jako pierwsza marka na świecie stworzyła nie tylko urządzenie, które analizuje skład powietrza pod kątem zanieczyszczeń SMOG (PM 10 i PM 2.5), lecz także buduje wokół niego platformę społecznościową. Co więcej, dokonała tego w momencie największej dynamiki rozwoju urządzeń z zakresu Internetu Rzeczy dedykowanych użytkownikom indywidualnym.

Potencjał stacji pomiarowej jest więc naprawdę spory i ma szansę spotkać się w Las Vegas z dużym zainteresowaniem. Produkt w cenie 299 zł aktualnie znajduje się w fazie przedsprzedaży, a już wkrótce dołączy do niego także model do użytku zewnętrznego o identycznym zakresie funkcjonalności. Dostęp do platformy społecznościowej wyceniono na 9 zł za kwartał.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.