Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce. Ogromne magazyny energii
Elektrownie szczytowo-pompowe to ogromne magazyny energii, które mogą odegrać istotną rolę w kwestii stabilizacji polskiego systemu energetycznego. W obliczu rozwoju OZE magazynowanie energii staje się bowiem kwestią kluczową.
02.03.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:38
28 lutego 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Obiekty te będą przede wszystkim pełnić rolę magazynów energii elektrycznej, co umożliwi przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej w kierunku zwiększonego wykorzystywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
Elektrownie szczytowo-pompowe mają odegrać istotną rolę w kontekście rozwoju polskiej energetyki. Zapewnią one bowiem możliwość utrzymania parametrów jakościowych energii elektrycznej, co jest istotne w obliczu rozwoju rozproszonej energetyki opartej o OZE, w tym fotowoltaikę i elektrownie wiatrowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto elektrownie szczytowo-pompowe mogą odegrać też inną rolę. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną lub w trakcie awarii jednostek wytwórczych można je wykorzystać w celu szybkiego dostarczenia mocy do systemów energetycznych.
Ocenia się, że w Polsce może powstać sześć elektrowni szczytowo-pompowych. Jedna z pierwszych może stanąć w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka w województwie dolnośląskim. Jeśli chodzi o wyznaczanie lokalizacji takiej elektrowni - decyzję będzie podejmował wojewoda w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez inwestora.
Budowa tak ogromnych magazynów energii, jakimi są elektrownie wodne, może znacząco zredukować problemy związane z działaniem odnawialnych źródeł energii. O ich dokuczliwości mogą się przekonać posiadacze instalacji fotowoltaicznych, kiedy latem instalacje PV przestają działać ze względu na podwyższone napięcie w sieci.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii