Elektryczny zmiennopłat Midnight gotowy do testów. Tak wygląda przyszłość lotnictwa
Firma Archer Aviation zaprezentowała prototyp zmiennopłata Midnight. To elektryczna hybryda samolotu i śmigłowca, przeznaczona do komercyjnych lotów w roli powietrznej taksówki. Prototyp jest przeznaczony do firmowych testów, ale trwają już prace nad kolejnym egzemplarzem, który będzie użyty w procesie certyfikacji FAA, wymaganej, by dopuścić maszynę do lotów.
Zmiennopłat Midnight to dzieło firmy Archer Aviation, wspieranej przez koncern motoryzacyjny Stellantis (m.in. Alfa Romeo, Citroën, FIAT, Opel czy Peugeot). Maszyna została zbudowana w nietypowym układzie aerodynamicznym – ma 12 wirników umieszczonych na sześciu belkach. Na każde skrzydło przypadają po trzy belki z wirnikami na początku i na końcu.
Skrzydła Midnighta są stałe, podobnie jak sześć wirników znajdujących się z tyłu skrzydeł. Ich zadaniem jest zapewnienie siły nośnej. Kolejne sześć wirników, zlokalizowanych przed skrzydłami, ma za zadanie albo wytwarzać siłę nośną podczas zawisu, albo – po przechyleniu o 90 stopni – zapewniać napęd w locie poziomym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Maszyna ma 14 metrów rozpiętości, waży 2900 kg i może zabierać – poza pilotem – do czterech pasażerów. Udźwig maszyny to około 450 kg, co uniemożliwia przewożenie wraz z ludźmi cięższego bagażu.
Latająca taksówka
Midnight został opracowany z myślą o krótkich, komercyjnych lotach w obrębie jednej aglomeracji lub w roli transportu pomiędzy lotniskiem a centrum miasta. Konstrukcja jest zoptymalizowana do 30-40 kilometrowych przelotów (maksymalnie do 160 km), oddzielonych 10-minutowymi postojami.
Ten czas ma wystarczyć, by wymienić pasażerów i naładować akumulatory wystarczająco, by odzyskać energię, zużytą na ostatni przelot.
Prototyp Midnighta został ujawniony pod koniec 2022 roku, a obecnie trwają prace nad jego drugim egzemplarzem. Model prototypowy ma zostać użyty do testów w locie, które – zgodnie z zapowiedziami – mają rozpocząć się już niebawem, w połowie 2023 roku.
Testy te posłużą do zebrania doświadczeń i wyeliminowania błędów konstrukcyjnych, których będzie pozbawiony drugi, budowany właśnie egzemplarz Midnighta. Ta wersja zmiennopłata ma być dopracowana na tyle, by przejść przez certyfikację FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) – instytucji odpowiedzialnej m.in. za dopuszczenie do lotów nowych konstrukcji.
Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii