Farma, która śledzi Słońce. Wielka inwestycja w zachodniej Polsce

W województwie lubuskim stanie nietypowa farma fotowoltaiczna. Będzie ona bowiem oparta na tzw. trackerach, które mają za zadanie odpowiednie ustawianie modułów względem Słońca. Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.

Powstająca w Osowie farma fotowoltaiczna na trackerach
Powstająca w Osowie farma fotowoltaiczna na trackerach
Źródło zdjęć: © Electrum

03.03.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:38

W znajdującej się w gminie Drezdenko w województwie lubuskim miejscowości Osów powstanie nietypowy w skali całego kraju obiekt. Mowa tu o jednej z największych farm fotowoltaicznych działających w oparciu o tzw. trackery, czyli urządzenia, które pozwalają skierować moduły fotowoltaiczne w kierunku Słońca, dzięki czemu przez cały dzień pracują one z maksymalną wydajnością.

W przypadku farmy w Osowie inwestorem jest R.Power, czyli firma obecna na wielu rynkach europejskich. Za budowę obiektu odpowiadać będzie białostocka Grupa Electrum. Planowany obiekt ma dysponować mocą 21 MW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na stronie R.Power możemy przeczytać, że budowa obiektu ma zostać zrealizowana w 2023 r. Na farmę o mocy 21 MW składać się będzie ponad 57,5 tys. modułów fotowoltaicznych. Zostaną one zainstalowane na trackerach TracSmarT+ 1V, które dostarczy przedsiębiorstwo Solar Steel.

- Naszym celem jest przyspieszenie transformacji systemu energetycznego, dlatego maksymalizujemy ilości energii wygenerowanej w realizowanych obiektach OZE i tym samym zwiększamy zysk inwestora. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii dostępnych na rynku - autorstwa naszego i współpracujących z nami producentów – podkreśla Rafał Wiszejko, Project Manager w Grupie Electrum.

- Farma fotowoltaiczna w Osowie to kolejna w ostatnich latach inwestycja, którą realizujemy dla R.Power. Współpraca układa się płynnie i - w co wierzymy - jest inspirująca dla obu stron - podsumowuje Rafał Wiszejko.

Farma, która stanie w Osowie, przełoży się w istotnym stopniu na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną wśród gospodarstw domowych. Szacuje się, że jej roczna produkcja pozwoli na zasilenie ok. 7 tys. domów.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.