Jedna z największych w Europie. Farma fotowoltaiczna na wodzie

W Austrii uruchomiono największą pływającą farmę fotowoltaiczną w Europie Środkowej. Odnawialne źródła energii to jeden z pomysłów na zagospodarowanie sztucznych jezior.

Pływająca farma fotowoltaiczna w Austrii
Pływająca farma fotowoltaiczna w Austrii
Źródło zdjęć: © YouTube

Niemiecka firma BayWa r.e. poinformowała o zakończeniu budowy pływającej farmy fotowoltaicznej w Grafenworth w Dolnej Austrii. Jest to największa tego typu inwestycja w Europie Środkowej i czwarta największa pływająca instalacja fotowoltaiczna w całej Europie. Większe od niej są trzy inne projekty zrealizowane przez niemieckie przedsiębiorstwo na terenie Holandii.

Jak czytamy na stronie BayWa r.e. farma zajmuje powierzchnię ok. 14 hektarów. Zbudowano ją na terenie dawnej żwirowni, gdzie powstały dwa sztuczne jeziora. W skali roku pływająca elektrownia ma produkować 26,7 GWh czystej energii, co pozwoli na zasilenie ok. 7,5 tys. austriackich gospodarstw domowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić laptop MacBook Pro 14 (2023)?

Do budowy pływającej farmy w Grafenworth użyto 45304 modułów fotowoltaicznych. Budowa tego obiektu o imponujących rozmiarów nie trwała długo. Zgodnie z informacjami podanymi przez BayWa r.e. udało się ją zamknąć w 10 tygodni.

- W Grafenworth wyzwaniem było wprowadzenie procedur zatwierdzania i przepisów dla tego nowego rodzaju projektów fotowoltaicznych w Austrii oraz zapewnienie bezpiecznej konstrukcji, co udało się nam osiągnąć przy różnicy poziomów między powierzchnią montażową a wodą wynoszącą siedem metrów - mówi Johann Janker z ECOwind, spółki zależnej BayWa r.e.

Pływająca fotowoltaika to nie tylko sposób na to, by zagospodarować nieeksploatowane w inny sposób akwenu. Jak informuje Johann Janker, tego typu instalacje cechują się wyższą wydajnością niż farmy stojące na gruncie. Wynika to z chłodzenia, które zapewnia woda znajdująca się pod panelami fotowoltaicznymi. Należy pamiętać, że wydajność modułów spada wraz ze wzrostem ich temperatury. Przyjmuje się, że w przypadku temperatury przekraczającej 25 stopni Celsjusza spadek wydajności wynosi ok. 1 proc. na każde trzy stopnie Celsjusza.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.