Fotowoltaika inaczej. Tu liczy się ciepło, nie światło

Hiszpańscy naukowcy opracowali bifacjalne ogniwo termofotowoltaiczne, które ma cechować się dwukrotnie wyższą wydajnością, niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych ogniw termofotowoltaicznych.

Termofotowoltaika
Termofotowoltaika
Źródło zdjęć: © Technical University of Madrid

Fotowoltaika to przede wszystkim generowanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Istnieją jednak rozwiązania, które całkowicie zmieniają podejście do produkcji prądu z naszej gwiazdy. Termofotowoltaika stawia przede wszystkim na absorbowanie ciepła, które później przekształcane jest na energię elektryczną.

Ogniwa termofotowoltaiczne (TPV) to nie to samo, co panele stworzone w technologii PVT, gdzie ciecz chłodzi powierzchnię modułów, jednocześnie odzyskując ciepło na potrzeby domu. Termofotowoltaika opiera się na wykorzystaniu ciepła pochodzącego ze Słońca, zamiast bazowania na promieniowaniu świetlnym, jak ma to miejsce w przypadku typowych modułów fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić notebook Predator Helios 300 z trójwymiarowym ekranem Spatial Labs?

Jak czytamy w serwisie elektroinzynieria.pl, układ taki składa się z nagrzewanego przez Słońce absorbera i emitera, który ma za zadanie przekształcanie ciepła na promieniowanie podczerwone, które następnie jest absorbowane przez ogniwo. Naukowcy z Hiszpanii wpadli na pomysł ulepszenia tej technologii.

Serwis pv-magazine.com donosi o wynalazku naukowców z Politechniki Madryckiej. Opracowali oni bifacjalne ogniwo fotowoltaiczne, które ma być dwukrotnie bardziej wydajne od jego klasycznych odpowiedników ze względu na to, że jest w stanie absorbować promieniowanie podczerwone z dwóch stron.

- Dwustronne ogniwa TPV pozwalają na konwersję promieniowania cieplnego na energię elektryczną w niższych temperaturach niż konwencjonalne konstrukcje jednostronne. Dlatego mogą być wykorzystane do przemysłowego odzyskiwania ciepła odpadowego lub do systemów magazynowania energii cieplnej, które działają w niższych temperaturach - komentuje Alejandro Datas z madryckiej uczelni.

Jak zauważył naukowiec, standardowe systemy TPV zazwyczaj działają w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza. Jest to niezbędne do tego, by konwersja energii była wydajna. Dwustronne ogniwa mają pozwolić na znaczne obniżenie temperatury, dzięki czemu mogłyby powstawać mniejsze systemy oparte o termofotowoltaikę.

Opracowane przez Hiszpanów urządzenie uwzględnia też możliwość chłodzenia ogniw. W tym przypadku zainstalowano na krawędziach dwie rurki, w których krąży chłodziwo, dzięki czemu urządzenie utrzymane jest we względnie niskiej temperaturze.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.