Na zdjęciu są panele fotowoltaiczne. Człowiek ich nie zauważy
Instalacja fotowoltaiczna nie zawsze musi rzucać się w oczy. W Pompejach zamontowano moduły w takiej formie, która nie jest widoczna dla człowieka i utrzymuje antyczny klimat miejsca, a przy tym generuje prąd.
12.02.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:47
Montaż instalacji fotowoltaicznej w miejscu zabytkowym nigdy nie jest łatwym zadaniem. Architekci muszą postarać się o takie rozwiązanie, które nie zaburzy jego historycznego klimatu, a jednocześnie pozwoli na wyprodukowanie dostatecznej ilości energii, by pokryć określone w projekcie zapotrzebowanie. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają na stworzenie niewidzialnej dla ludzkiego oka instalacji fotowoltaicznej.
Przykładem tego typu instalacji jest ta, która powstała na Domu Wettiuszów w Pompejach. Jak czytamy w CNN, ten zabytkowy obiekt został niedawno otwarty po trwających 20 lat pracach renowacyjnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Niewidzialne" panele fotowoltaiczne zostały przygotowane przez firmę Dyaqua. Dachówki wykonane są z nadającego się do recyklingu, nietoksycznego polimeru. Niewidzialne dachówki solarne składają się z dwóch warstw. Na jednej ułożone są standardowe monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Ta powierzchnia przykrywana jest przez swoistą pokrywę, która dla ludzkiego oka wydaje się być nieprzezroczysta, a w rzeczywistości przepuszcza światło słoneczne do wewnątrz, co umożliwia generację energii elektrycznej.
Come si installa - Coppo Invisible Solar
- Wyglądają dokładnie tak, jak dachówki terakotowe używane przez Rzymian, ale wytwarzają energię elektryczną, której potrzebujemy do oświetlenia fresków - mówi Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach, cytowany przez CNN.
- Ponieważ potrzebowaliśmy rozbudowanego systemu oświetlenia, mogliśmy albo nadal zużywać energię, ustawiając wokół słupy i kable i szpecić krajobraz, albo uszanować to i zaoszczędzić miliony euro - podsumował decyzję o podjęciu inwestycji.
Niewidzialna fotowoltaika sporo kosztuje
Pojedyncza dachówka solarna, przygotowana przez Dyaqua, ma wymiary 45 na 17 na 13 cm i waży dwa kilogramy. Zainstalowane na niej ogniwa fotowoltaiczne dysponują mocą 7,5 Wp. Oznacza to, że instalacja o mocy 1 kWp będzie składać się ze 134 dachówek o łącznej powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych. Standardowa instalacja fotowoltaiczna o tej mocy zajmuje blisko dwukrotnie mniej miejsca w zależności od mocy wybranych modułów.
Większa powierzchnia nie znaczy jednak nic wobec ceny tej nowoczesnej fotowoltaiki. Innowacje kosztują. W tym przypadku za instalację o mocy 1 kWp zapłacimy ok. 7 tys. euro. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że dachówki solarne całkowicie zastępują klasyczne, lecz mimo to opłacalność inwestycji dotyczy raczej miejsc, w których istnieje duża potrzeba generowania własnej energii elektrycznej, przy jednoczesnym braku możliwości inwestycji w klasyczną instalację OZE. Świetnie sprawdzą się więc w przypadku renowacji obiektów zabytkowych, tak, jak ma to miejsce w Pompejach.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii