Saule Technologies członkiem unijnego projektu. Zero defektów

Saule Technologies członkiem unijnego projektu. Zero defektów

Olga Malinkiewicz z Saule Technologies. Polskie perowskity ciągle w grze
Olga Malinkiewicz z Saule Technologies. Polskie perowskity ciągle w grze
Źródło zdjęć: © Saule Technologies
06.02.2023 08:05, aktualizacja: 24.10.2023 14:47

Saule Technologies, polska firma produkująca perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, przystąpiła do projektu Platform-ZERO. Ma on na celu wyeliminowanie wad w procesach produkcyjnych elementów związanych z fotowoltaiką.

O perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych, produkowanych przez Saule Technologies, było bardzo głośno w 2021 r. Od tamtej pory firma stale się rozwija. Niedawno ogłoszono, że bierze ona udział we współfinansowanym przez Komisję Europejską projekcie Platform-ZERO, który ma na celu obniżenie kosztów produkcji produktów wykorzystywanych w branży fotowoltaicznej przez eliminację wad w procesie produkcyjnym.

Fotowoltaika będzie istotnym składnikiem europejskiego miksy energetycznego w przyszłości. Jak czytamy na stronie Saule Technologies, BloombergNEF prognozuje, że w 2040 r. 20 proc. energii produkowanej w Unii Europejskiej może pochodzić ze światła słonecznego. Z tego względu konieczne może być inne podejście do fotowoltaiki niż to, które dominuje obecnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chodzi o to, aby fotowoltaika mogła być wykorzystywana nie tylko na dachach budynków czy na dużych farmach solarnych, ale także w miejscach mniej oczywistych. Perowskity, ze względu na swoją elastyczność, można montować w zasadzie na każdej powierzchni. Jedną z realizacji firmy Saule Technologies są solarne rolety, nie ma jednak przeszkód, by perowskity montować na przykład na dachach samochodów. Możliwe jest też znalezienie dla nich zastosowania w agrofotowoltaice.

Jak jednak informuje wrocławska firma, złożoność procesu produkcyjnego ogniw perowskitowych sprawia, że są one podatne na występowanie wad produkcyjnych, które z kolei bezpośrednio przekładają się na straty. Z tym problemem ma walczyć wspomniany projekt Platform-ZERO.

W projekcie Platform-ZERO wezmą udział cztery fabryki związane z fotowoltaiką, które znajdują się w Hiszpanii, Niemczech, Austrii i Polsce. Odpowiedzialność za projekt ponosi Institut de Recerca en Energia de Catalunya z Hiszpanii. Koszty projektu, który potrwa cztery lata, wyniosą 10 milionów euro.

Jego głównym założeniem jest wdrożenie metody produkcyjnej "zero defektów". Przewiduje ona, że odpowiednia organizacja pracy w zakładzie produkcyjnym, kształcenie kadr i dbałość o infrastrukturę można znacząco zredukować liczbę wad występujących w trakcie procesu produkcyjnego.

Saule Technologies informuje, że produkowane w ramach Platform-ZERO urządzenia nie będą oparte na klasycznym krzemie, ale na tzw. technologiach fotowoltaicznych trzeciej generacji, takich jak m.in. CIGS lub perowskity. Wynika to między innymi z niższych kosztów, czy też możliwości znacznego zautomatyzowania procesu produkcyjnego, co jest zbieżne z wdrażaniem koncepcji przemysłu 4.0.

- Wdrożenie Platforma-ZERO pozwoli obniżyć koszty produkcji przez wykrywanie wad produkcyjnych w warstwach naszych modułów fotowoltaicznych już na bardzo wczesnym etapie produkcji i eliminację strat materiałowych w kolejnych etapach - mówi Pierpaolo Spinelli, starszy naukowiec z Saule Technologies.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)