Garmin VIRB Ultra 30: nadchodzące GoPro Hero 5 ma już niezwykle groźnego konkurenta

Garmin VIRB Ultra 30: nadchodzące GoPro Hero 5 ma już niezwykle groźnego konkurenta

Garmin VIRB Ultra 30: nadchodzące GoPro Hero 5 ma już niezwykle groźnego konkurenta
Jarosław Balcerzak
05.09.2016 06:34, aktualizacja: 10.03.2022 09:25

Rynkowa oferta high-endowych kamer sportowych wciąż się powiększa. Tym razem swoją propozycję przedstawił Garmin, a jej funkcjonalność zapowiada bezpośrednią rywalizację z prestiżowymi GoPro. Co potrafi premierowy VIRB Ultra 30?

Forma i gabaryty bez niespodzianek

Seria kamer VIRB ma już za sobą całkiem długą historię i wiele eksperymentów z funkcjami oraz formami obudów. Dopiero od około roku podążyły tą samą drogą co większość produktów w tym segmencie i z każdym modelem coraz bardziej upodabniały się do rynkowego lidera, czyli GoPro. Zaprezentowany VIRB Ultra 30 jest tego kolejnym dowodem.

Czarno – czerwona kamera ma wymiary 47.5 × 45.9 × 31.3 mm, a umieszczona w dołączonej wodoodpornej (do 40 m) obudowie zwiększa je do 79.0 × 75.5 × 39.9 mm. Waga łącznie z akumulatorem wynosi 87.9 g, a dotykowy ekran posiada przekątną 1.75”. Czas pracy na akumulatorze 1250 mAh został określony na 2 godziny przy nagrywaniu 1080p w 30 kl/s bądź 1 godzinę przy 4K w 30 kl/s.

Obraz

Jakość nagrywania jako wyzwanie dla konkurentów

Użytkownik otrzymuje do wyboru pięć trybów nagrywania szerokokątnym obiektywem: 4K w 30 kl/s, 2.7K w 60 kl/s, 1080p w 120 kl/s, 720p w 240 kl/s oraz 480p w 300 kl/s. Nagrywany obraz jest stabilizowany w trzech osiach, a jego zapis odbywa się na karcie microSD do 128 GB. Zdjęcia można wykonywać w rozdzielczości 12 lub 8 MPix, w trybie seryjnym nawet 60 na sekundę.

W kamerze zaimplementowano funkcję G-Metrix, umożliwiającą rejestrację przebytego dystansu, wysokości i prędkości. Odbywa się to przy pomocy wbudowanych czujników, czułego nadajnika GPS, akcelerometru, żyroskopu, wysokościomierza i kompasu. Z kolei zintegrowane WiFi oraz Bluetooth zapewniają możliwość sterowania kamerą za pomocą smartfona i łatwą edycję oraz transfer do YouTube w HD.

Nie zabrakło cennej w terenie funkcji sterowania głosem, dzięki której można rozpocząć i zakończyć nagranie, wykonać zdjęcie czy oznaczyć ważne momenty filmu. Również oferowana w zestawie obudowa zapowiada się jako naprawdę wygodna w użyciu – kamera w niej umieszczona nie utrudni obsługi ekranu, a mikrofon nie straci na jakości nagrywania.

Obraz

GoPro w szachu a Hero 5 pod presją

Premiera VIRB Ultra 30 ma realną szansę zmienić układ sił na rynku. Już obecnie nie daje większych szans GoPro Hero 4, a docelowo zamierza zachwiać pozycją jej następcy. Jest lekka, zapewnia bardzo wysoką jakość nagrań, ułatwioną obsługę, możliwości mnóstwa sensorów oraz intuicyjną edycję materiału. Sporo zależy więc od funkcji, jakie będzie posiadał GoPro Hero 5.

Jeśli zrówna się z VIRBem, klienci mogą liczyć na prawdziwą konkurencję i być może atrakcyjniejsze ceny. Jeśli jednak funkcjonalnością konkurenta przewyższy, potwierdzi swoją dominację na rynku. Obecnie czas działa na korzyść Garmina – dzisiaj to on wśród kamer high-endowych proponuje model doskonalszy. VIRB 30 Ultra jest już dostępna w sprzedaży, w cenie 530 euro.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)