Tascam Ministudio: interfejsy audio dla podcasterów, youtuberów i twórców muzyki

Tworzenie i edycja dźwięku nie musi być trudna ani wymagać wielu urządzeń. Firma Tascam wprowadziła do swojej oferty dwa interfejsy o sporych możliwościach. Czym się różnią i jak ułatwią tworzenie nagrań?

Tascam Ministudio: interfejsy audio dla podcasterów, youtuberów i twórców muzyki
Jarosław Balcerzak

21.08.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:30

Nagrywanie uproszczone do minimum

Tworzenie i słuchanie podcastów największe sukcesy wciąż odnosi w Azji, co nie oznacza że reszta świata o tych audycjach zapomniała - ich czas dopiero nadchodzi, a na fali zainteresowania pojawiają się nowe urządzenia, które mają sprzętowo ułatwić debiut. Już dziś nie brakuje choćby youtuberów, których potrzeby sprzętowe w zakresie nagrań audio są podobne. Idea jest prosta: z jednej strony zapewnić dostateczną ilość złącz i funkcji, z drugiej – nie odstraszyć złożoną konstrukcją, zbyt dużymi gabarytami oraz wysoką ceną.

Dobrym przykładem są dwa nowe urządzenia od firmy Tascam: Ministudio Personal US-32 oraz Ministudio Creator US-42. Oba interfejsy audio mają gabaryty przeciętnego routera, wszystkie przyciski, potencjometry i wejścia mikrofonowe umieszczono na górnej części obudowy, a resztę gniazd wejścia i wyjścia - na froncie. Interfejsy możemy podłączyć do komputera PC lub MACa, przy czym w przypadku urządzenia mobilnego lub korzystającego z iOS wymagane jest również dodatkowe źródło zasilania (micro USB).

Tascam Ministudio Personal US-32
Tascam Ministudio Personal US-32

Spora funkcjonalność i intuicyjna obsługa

Model prostszy, czyli Personal US-32, posiada wejście mikrofonowe typu XLR, a także kilka wejść/wyjść typu minijack: słuchawkowe (out), mikrofonowe (in) oraz słuchawkowo-mikrofonowe (in/out). Oddzielne gniazdo identycznego typu wyznaczono do podłączenia urządzeń takich jak smartfony, tablety lub inne źródła dźwięku. Co ciekawe, pomimo wyjścia na zewnętrzny, urządzenie posiada również wbudowany mikrofon.

Creator US-42 jest zauważalnie bardziej rozbudowany: poza dodatkowym głównym wejściem mikrofonowym, na tylniej ściance obudowy umieszczono wyjście line out w postaci dwóch gniazd RCA. Z kolei na froncie dodatkowo pojawił się przełącznik trybu pracy, pozwalający wybrać pomiędzy funkcją broadcast oraz creator. Pierwsza z nich służy typowemu strumieniowaniu audio, podczas gdy druga dedykowana jest już twórcom muzyki.

Tascam Ministudio Creator US-42
Tascam Ministudio Creator US-42

Wyjść naprzeciw twórcom nagrań i muzyki

Oba interfejsy audio prezentują się świetnie, a ich możliwości powinny usatysfakcjonować wielu użytkowników zajmujących się nagraniami. Dedykowane przyciski do efektów dźwiękowych, modulacja głosu jednym przyciskiem, rozbudowana aplikacja komputerowa do obsługi oraz pełna kontrola nad parametrami nadawania czynią nowości Tascama naprawdę godnymi zainteresowania.

Prostszy z modeli trafi w gusta osób dopiero rozpoczynających przygodę z nadawaniem w sieci, podczas gdy drugi ma realną szansę spełnić oczekiwania bardziej zaawansowanych autorów treści. Dobrze wypada także relacja ceny do oferowanej jakości: US-32 wyceniono na 130 dol., a US-42 na 180 dol. Nawet gdy doliczymy koszt zakupu zewnętrznego mikrofonu, otrzymamy łącznie całkiem rozsądną cenę za świetny jakościowo start w nadawaniu treści.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.