Gigabyte Xtreme Gaming XTC700: high-endowe chłodzenie CPU powietrzem

Za MSI podążył Gigabyte, a jego chłodzenie procesora ma oferować równie wysoką wydajność. Wyróżnia go szeroka kompatybilność, trwałe wentylatory i podświetlenie RGB. Czy zdoła odebrać graczy wyspecjalizowanej konkurencji?

Gigabyte Xtreme Gaming XTC700: high-endowe chłodzenie CPU powietrzem
Jarosław Balcerzak

Masywny radiator na trzech ciepłowodach

Producenci płyt głównych czy kart graficznych szukają pomysłów na nowe produkty, przenosząc doświadczenie z jednej gałęzi gamingowych urządzeń i podzespołów na inne. Tym razem to Gigabyte postanowił wykorzystać lata innowacji w skutecznym chłodzeniu swoich kart graficznych, tworząc wydajny cooler CPU dla graczy.

Xtreme Gaming XTC700 ma wymiary 139 × 109 × 169 mm i niemałą wagę 1015 g. Wypolerowaną podstawkę łączą z radiatorem trzy miedziane ciepłowody o średnicy aż 10 mm. Podłączenie do płyty głównej odbywa się przez standardową wtyczkę 4-pin oraz 9-pinowy konektor USB 2.0.

Obraz

Zgodny z większością podstawek i wysokim TDP

Górną część radiatora okryto nakładką z tworzywa wyposażoną w programowalne podświetlenie RGB (16.8 mln kolorów), a na obu stronach radiatora umieszczono wentylatory 120 mm. W ich konstrukcji wykorzystano zmodyfikowane łopatki zwiększające ciśnienie powietrza o 23%, a także podwójne łożyska zapewniające żywotność 70000 godzin (niemal 8 lat).

Prędkość obrotowa wynosi od 500 do 1700 RPM, ciśnienie od 0.2 do 1.93 mm H20, a przepływ powietrza odpowiednio od 24 do 95 m3 (14 - 53 CFM). Kulturę pracy zachowano na poprawnym poziomie od 12 do 31 dBa. Maksymalne TDP ma wynosić powyżej 200 W, a kompatybilność obejmuje niemal wszystkie podstawki: AMD od AM2 do AM4 (również FMx) oraz Intel od LGA775 do 1151.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Specyfikacja nie deklasuje konkurentów

Nowość od Gigabyte’a prezentuje się dobrze, jednak pod żadnym względem nie usiłuje zaproponować więcej od konkurentów. Podświetlenie łatwo zarządzane oprogramowaniem RGB Spectrum jest ciekawym pomysłem, który z pewnością zyska zwolenników, jednak parametry techniczne są zaledwie standardowe. Po markowym coolerze o wadze ponad 1 kg oczekuje się raczej więcej.

Na plus należy z pewnością zaliczyć szeroką kompatybilność i niestandardowe ułożenie finów radiatora, jednak już przepływ powietrza przez wentylatory ma prawo budzić wątpliwości. Zwłaszcza że ich obroty mają sięgać 1700 RPM, a natężenie hałasu 31 dBa.

Pozostaje oczekiwać na niezależne testy i porównania, które skonfrontują obietnice producenta z realnymi osiągami sprzętu. Nie wiadomo niestety kiedy się ich spodziewać, gdyż Gigabyte nie ujawnił jeszcze daty premiery ani ceny XTC700.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.