Granat antydronowy. Złap drona w sieć i ściągnij na ziemię

Jak poradzić sobie z dronami, które stwarzają zagrożenie? Inżynierowie pracujący dla wojska wymyślili nowe rozwiązanie: antydronowy granat z siecią.

Granat kalibru 40 mm podczas załadunku
Granat kalibru 40 mm podczas załadunku
Źródło zdjęć: © US Army
Łukasz Michalik

08.02.2019 | aktual.: 09.03.2022 09:08

Drony to pożyteczne maszyny, ale w połączeniu z głupim operatorem czy człowiekiem, chcącym wyrządzić innym krzywdę, mogą stanowić śmiertelnie groźne połączenie. Przykładem tego, jak duże szkody może wyrządzić niefrasobliwe użycie dronów, jest niedawny paraliż angielskich lotnisk Heathrow i Gatwick

Jak walczyć z dronami?

Drony – również te najprostsze, tanie i łatwo dostępne dla cywilów – można wykorzystywać podczas walk. Kilka lat temu jeden z Polaków, walczących ochotniczo z na Bliskim Wschodzie ISIS wspominał:

Największym zagrożeniem są dziesiątki dronów wysyłanych przez dżihadystów. Islamscy ekstremiści podwieszają granaty do bezzałogowców, a nagrania z wybuchów wrzucają do sieci.

Przez lata wypróbowano już wiele pomysłów, jak skutecznie walczyć z dronami. Pojawiły się urządzenia do zagłuszania łączności, elektromagnetyczne „strzelby antydronowe”, drony myśliwskie, których przeznaczeniem jest niszczenie innych, latających obiektów, czy nawet specjalnie szkolone, drapieżne ptaki.

Granatem w drony

Nowy, opatentowany pomysł zaprezentowali niedawno inżynierowie z Picatinny Arsenal, którzy opracowali 40-mm granat wypełniony siecią. Granat można wystrzeliwać z popularnych granatników, jak M320 czy większych Mk-19.

Schemat granatu antydronowego
Schemat granatu antydronowego© TechLink

Granat został wyposażony w czujnik zbliżeniowy. Dzięki niemu, gdy znajdzie się w pobliżu drona, wyrzuca z siebie sieć, która rozwija się do średnicy 9 metrów. Sieć może być również aktywowana zdalnie przez operatora.

Tanie i skuteczne

Wstępne testy wskazują, że zaproponowane rozwiązanie jest skuteczniejsze od poprzednich. Co więcej, w przeciwieństwie do stosowania dronów „myśliwskich” nie wymaga wyszkolonego operatora. Ponadto granaty są tanie i lekkie, pozwalając jednej osobie na wyeliminowanie całego roju latających intruzów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.