Nie atom i nie fotowoltaika. Oto elektrownia przyszłości
Wraz z rozwojem źródeł czystej energii, powstają także coraz doskonalsze metody jej przechowywania. Wśród nietypowych pomysłów na zmagazynowanie energii warty wzmianki jest ten, który wykorzystuje w tym celu ciężary i grawitację.
Czysta energia ze źródeł odnawialnych ma liczne zalety, jednak ma także swoje ograniczenia. W przypadku rozwiązań, wykorzystujących siłę wiatru, energię Słońca czy płynąca wodę, energia jest wytwarzana wtedy, kiedy jest to możliwe, a nie tylko wtedy, kiedy faktycznie jest potrzebna. Jak ją zmagazynować?
Wśród rozwiązań, mających na celu magazynowanie energii, jak choćby kopalnie zmienione na magazyny sprężonego powietrza czy magazynowanie energii na dnie mórz, nietypowym pomysłem wyróżnia się magazyn grawitacyjny opracowany przez firmę Energy Vault.
Pod względem zasady działania można go porównać do elektrowni szczytowo pompowej. Zamiast jednak pompować wodę do górnego zbiornika, w tym przypadku unoszone są znaczne ciężary.
Po dostarczeniu ich na odpowiednia wysokość ciężary są zawieszane nieruchomo, co nawet w przypadku dużych obciążeń nie wymaga zużywania energii. Gdy trzeba odzyskać energię, ciężary są opuszczane w dół – dzięki grawitacji napędzają prądnice, odpowiedzialne za produkcję energii.
Zdaniem pomysłodawców, technologia ta ma ogromny potencjał i może być doskonałym rozwiązaniem m.in. dla przemysłu. Szlaki przeciera australijski koncern wydobywczy BHP Ventures, który podpisał już z Energy Vault umowę na wdrożenie grawitacyjnych magazynów energii.