HP Envy 17‑3030ew – 3D na wynos [test]
Najnowsza odsłona luksusowego laptopa DTR z logo HP trafiła do sklepów pod koniec ubiegłego roku. Dziś, prawdopodobnie jako pierwsi w Polsce, mamy przyjemność zaprosić Was do lektury recenzji ekskluzywnego HP Envy 17-3030ew (3D).
26.01.2012 | aktual.: 10.03.2022 16:36
Specyfikacja, wykonanie i ergonomiaSpecyfikacja techniczna
Konfiguracja sprzętowo-programowa testowanego przez nas laptopa HP Envy 17-3030ew (A2Q46EA#AKD) jest następująca:
- matryca: 17,3″ Full HD 3D (1920 x 1080, błyszcząca, LED, 3D Infinity);
- procesor: Intel Core i7-2670QM (2,20 GHz);
- pamięć RAM: 6 GB DDR3 (1333 MHz);
- dysk: Toshiba MK1059GSM 1 TB (5400 RPM)
- grafika: Intel HD Graphics 3000, AMD Radeon HD 7690M XT (1 GB GDDR5, EyeFinity);
- złącza: 3 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI, 2 x DisplayPort, 2 x wyjście audio, 1 x wejście audio;
- łączność: 1 Gbit LAN, WLAN 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0+HSR, Intel Wireless Display 2.0 (WiDi), HP Wireless Audio;
- inne: podświetlana klawiatura HP Radiance z czujnikiem zbliżeniowym, kamerka HP TrueVision HD o rozdzielczości 1,3-megapiksela, system Beats Audio (6 głośników + subwoofer), napęd Blu-ray combo typu slot-in, technologia HP CoolSense, uniwersalny czytnik kart pamięci;
- akumulator: 6-komorowy, 91 Wh;
- OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit;
- Dołączone oprogramowanie: Adobe Photoshop Elements 9, Adobe Premiere Elements 9.
Biorąc pod uwagę fakt, że HP Envy 17-3030ew jest adresowany do wymagających użytkowników, może dziwić jego stosunkowo niska cena. Za tak bogato wyposażony, wydajny laptop DTR z ekranem 3D trzeba wyłożyć około 5400 zł. Tym samym najnowsze dzieło HP nie ma zbyt licznej konkurencji w swoim przedziale cenowym. Czy gdzieś tu tkwi haczyk? Przekonajmy się!
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Najnowsza odsłona HP Envy 17 3D cechuje się świeżym, nieco ascetycznym lecz miłym dla oka designem. Srebrny pulpit roboczy, wykonany z jednego kawałka aluminium, urozmaicają czerwone akcenty, które wraz z wkomponowanym po prawej stronie klawiatury pokrętłem z logo Beats Audio sygnalizują obecność znakomitego systemu dźwiękowego. Korpus dobrze współgra z czarnym obramowaniem matrycy i gładką, ciemnobrązową pokrywą z podświetlanym logo HP.
Metalowy dekiel laptopa HP Envy 17 3D odznacza się dobrą sztywnością. Silny nacisk punktowy w niewielkim stopniu odkształca pokrywę i nie ma najmniejszego wpływu na wyświetlany obraz, zatem można uznać, że matryca jest właściwie chroniona. Panel osadzono na dwóch sprawiających wrażenie solidnych zawiasach, które stawiają mocny opór. Stabilnie utrzymują one położenie ekranu podczas pracy i pozwalają na jego odchylenie maksymalnie o około 135 stopni.
Jednocześnie zawiasy są mimo wszystko zbyt słabe, by zapobiec niewielkim, krótkotrwałym drganiom wyświetlacza po korekcji jego położenia lub powstawaniu ok. 3-cm szczeliny między nim a pulpitem, gdy laptop zostanie obrócony spodem do góry. Jednak nie oszukujmy się, HP Envy 17 3D nie jest konstrukcją stworzoną do częstego noszenia i trzymania na kolanach, zatem powyższe niedociągnięcia mają w tym przypadku marginalne znaczenie.
Wykonana z miękkiego tworzywa obwoluta ciągnąca się wokół ekranu sprawia, że ciężki panel zamyka się miękko. Sztywność jednostki zasadniczej notebooka HP Envy 17 3D jest bardzo dobra. Lity, metalowy pulpit roboczy nigdzie się nie ugina, nawet jeśli działa się na niego z nadmierną siłą. Lekkie odkształcenia pod wpływem nacisku można zaobserwować na stronie spodniej, która jest wykonana z dobrych jakościowo tworzyw sztucznych. Wszystkie elementy obudowy są dobrze spasowane.
Laptop HP Envy 17-3030ew waży 3527 gramów i ma ok. 32 mm grubości. Jest zatem stosunkowo smukły (jak na 17” DTR-a) i nie za ciężki. Na srebrnym pulpicie roboczym gromadzą się odciski palców i inne zanieczyszczenia, jednak nie rzucają się one w oczy. Widoczne są natomiast na tafli szkła chroniącego matrycę oraz na deklu. Na szczęście ich usunięcie wilgotną ściereczką do monitora nie nastręcza trudności.
Rozmieszczenie portów
Pod względem liczby i różnorodności interfejsów HP Envy 17-3030ew wypada więcej niż zadowalająco. Ich rozplanowanie co prawda nie jest do końca optymalne, ale nie jest też złe, a na pewno jest zdecydowanie lepsze niż w poprzednim, 17” Envy.
Największym problemem jest upakowanie portów nieco zbyt blisko siebie, zarówno na prawej, jak i lewej ściance. Tym samym podpinając do USB opasły tuner TV czy modem 3G, należy liczyć się z niemożnością użytkowania sąsiednich gniazd.
Kable wystające ze zlokalizowanych dość blisko przedniej krawędzi laptopa wyjść audio/wideo mogą nieco przeszkadzać użytkownikom myszek. Z racji lokalizacji gniazda Kensington Lock uciążliwa może być podpięta linka zabezpieczająca.
Urządzenia wejścia, wyposażenie i matrycaKlawiatura i touchpad
Wykonane z tworzywa sztucznego płytki klawiszy są płaskie, miłe w dotyku i dość odporne na zatłuszczenia. Przestrzeń między nimi wypełniono matowym aluminium, będącym integralną częścią pulpitu roboczego. Przyciski mają stosunkowo krótki i miękki skok, stawiają też dość niewielki opór. Klawiatura w HP Envy 17-3030ew ma słaby bufor, co uderza m.in. w graczy.
Nie działa spora liczba konfiguracji 3 klawiszy. Między innymi wciśnięte strzałki w górę i w lewo oraz w dół i w prawo blokują spację, co przeszkadza w grach wyścigowych, W + D blokuje E i S, W + A eliminuje Q i S, S + D wyklucza użycie C, E, X i W. Zapewne znalazłoby się więcej niedziałających kombinacji przycisków. Trochę szkoda, że HP Envy 17 3D nie dostał lepszej klawiatury.
Na pocieszenie pozostaje fakt, że klawiatura jest podświetlana (dostępny 1 poziom intensywności), a wbudowany czujnik zbliżeniowy włącza podświetlenie (o ile było ono wcześniej aktywowane), gdy użytkownik zbliży się do komputera. Dostępne są 3 interwały czasowe (10 sekund, 1 minuta i 3 minuty), po jakich wyłączane jest podświetlenie oraz 2 niezdefiniowane liczbowo odległości (minimalna i maksymalna), przy których luminacja jest ponownie włączana.
Wielodotykowy ClickPad o wymiarach 11 x 6,8 cm nie daje najmniejszych powodów do narzekań. Jego faktura jest miła w dotyku i ma dobre własności ślizgowe. Czułości i precyzji także nie można niczego zarzucić, bo stoją na bardzo dobrym poziomie. Technologia SmartSense zapobiega przypadkowym przesunięciom kursora, np. podczas pisania znacznie poprawia komfort pracy.
Bardzo dobre wrażenie sprawia panel sterowania gładzikiem, w którym wszystkie funkcjonalności są czytelnie opisane i ilustrowane krótkimi filmikami. Liczba ustawień jest całkiem spora i pozwala dopasować touchpad do swoich preferencji. Klawisze odseparowane od obszaru aktywnego cienką, wypukłą linią stawiają umiarkowany opór i są wygodne w użyciu. Powierzchnia ClickPada jest należycie sprężysta, a klik klawiszy dość cichy.
Wyposażenie
HP Envy 17-3030ew pod względem wyposażenia powinien zadowolić wymagającego nabywcę. Oprócz standardu w postaci gigabitowej karty LAN (Atheros AR8151), modułów WiFi (Intel Centrino Ultimate-N 6300) i Bluetooth 4.0 (Broadcom 20702) oraz uniwersalnego czytnika kart pamięci, na pokładzie znalazł się napęd Blu-ray combo typu slot-in.
Wśród interfejsów są aż 3 porty USB 3.0 i jeden 2.0, trzy wyjścia wideo (HDMI i 2 x DisplayPort) pozwalające na przyłączenie trzech monitorów zewnętrznych oraz 3 złącza audio: 2 wyjścia i jedno wejście. Na tym jednak nie koniec. Treści multimedialne można strumieniować do kompatybilnych urządzeń, korzystając z technologii Intel Wireless Display 2.0 i HP Wireless Audio.
Zintegrowana kamerka HP TrueVision HD ma zdecydowanie jeden z najlepszych przetworników montowanych w laptopach. Przechwytywany obraz jest zadowalająco ostry i szczegółowy. Jego jakość jest bardzo dobra również przy słabym oświetleniu. Opóźnienia są bardzo niewielkie nawet podczas rejestrowania obrazu w najwyższej rozdzielczości.
Zintegrowany system mikrofonowy jest po prostu świetny. Funkcje tłumienia zakłóceń i echa akustycznego działają dokładnie tak, jak można sobie tego życzyć. Po uaktywnieniu opcji formowania strumienia można prowadzić wideokonferencję także w trudnych warunkach (czyt. gwarnych miejscach). Tutaj HP należą się gratulacje.
Wiele dobrego można powiedzieć o systemie audio. W laptopie zamontowano aż 7 porządnych głośników Beats Audio (w tym niskotonowy). Dźwięk przez nie reprodukowany jest tak dobry, że można śmiało odpuścić sobie zakup zewnętrznego zestawu 2.1. Ich moc jest zdecydowanie ponadprzeciętna. Ustawiając maksymalny poziom głośności, nie można się doszukać żadnych zniekształceń czy pobrzękiwań.
Pasmo przenoszenia jest szerokie. Tony z zakresu wysokiego i średniego są odwzorowane bardzo dobrze. Przyczepić się można jedynie do ograniczonego spektrum tonów niskich mimo obecności subwoofera. Dźwięk jest krystalicznie czysty i klarowny. Jakość strumienia na wyjściach audio jest o klasę lub dwie lepsza niż w przeciętnych notebookach.
Matryca
HP Envy 17-3030ew, który dotarł do naszej redakcji, został wyposażony w panel LCD LG Philips LP173WF2-TPB3 (LGD02C4) z technologią 3D Infinity. Jego rozdzielczość natywna to 1920 x 1080 pikseli (Full HD), a częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz (dwukrotnie więcej niż w klasycznych matrycach 2D).
Podświetlenie zrealizowane za pomocą diod LED jest bardzo mocne i równomierne, co nie zmienia faktu, że w ciągu dnia trudno znaleźć miejsce, w którym na powierzchni ekranu nie będą widoczne żadne odbicia lub refleksy. Wszystkiemu winna jest chroniąca matrycę szyba, która odbija światło.
Spektrum barw jest dość szerokie (~sRGB). Kolory są naturalne i dobrze nasycone, a czerń naprawdę ciemna, dzięki czemu kontrast statyczny jest naprawdę wysoki. Kąty widzenia także są zdecydowanie lepsze niż w większości laptopów. W poziomie nawet pod bardzo ostrym kątem trudno dostrzec coś więcej niż nieznaczny spadek jasności. W pionie oczywiście jest gorzej, ale i tak konieczność zmiany położenia ekranu zachodzi bardzo rzadko.
Aby cieszyć się projekcją trójwymiarową, niezbędne jest użycie załączonych w zestawie aktywnych okularów migawkowych. Są gotowe do pracy natychmiast po włożeniu baterii. Podczas oglądania przesłaniają naprzemiennie oczy z dużą częstotliwością (120 Hz), tak by każde z nich widziało przeznaczony dla niego obraz różniący się perspektywą.
Jakość efektu 3D serwowanego przez laptop HP Envy 17 3D jest w mojej ocenie bardzo dobra, nawet jeśli użytkownik nie znajduje się na wprost ekranu. Jasność obrazu w okularach jest wystarczająco wysoka. Jedynie okulary nie są zbyt wygodne, ale to rzecz gustu i przyzwyczajenia.
Kluczowe podzespoły, wydajnośćKluczowe podzespołyProcesor i karta graficzna
HP Envy 17-3030ew, którego miałem przyjemność testować, był napędzany przez procesor Intel Core i7-2670QM. Jest to 4-rdzeniowa jednostka centralna ze zintegrowanym układem graficznym, wykonana w 32-nm procesie litograficznym. Jej nominalne TDP wynosi 45 W. Taktowanie rdzeni wykonawczych waha się od 2,20 GHz (bazowe) do 3,10 GHz (z Turbo Boost 2.0).
Jednostka centralna ma zaimplementowany Hyper-Threading, dzięki czemu może przetwarzać maksymalnie 8 wątków jednocześnie. Nie zabrakło też sprzętowego wsparcia wirtualizacji (Intel VT-x), obsługi instrukcji wektorowych AVX oraz kryptograficznych AES-NI czy w końcu zestawu rozkazów SSE (z 4.2 włącznie). Rdzenie wykonawcze oraz iGPU współdzielą 6 MB pamięci podręcznej L3.
Laptop HP Envy 17-3030ew pozwala przełączać się między zintegrowaną i dedykowaną kartą graficzną. Ta pierwsza to zintegrowany w CPU Intel HD Graphics 3000. Energooszczędny GPU obsługuje API DirectX 10 i technologię Quick Sync. Jego taktowanie waha się od 650 MHz do 1,1 GHz.
Dedykowany AMD Radeon HD 7690M XT to tak naprawdę Radeon HD 6770M po rebrandingu i z lekko podniesionymi zegarami. Chip ma 480 procesorów strumieniowych i 1 GB VRAM typu GDDR5 (128-bit). Taktowania rdzenia i pamięci pokrywają się z referencyjnymi i wynoszą odpowiednio 725 MHz i 900 MHz. Karta obsługuje API DirectX 11, a także technologie APP/Stream, HD3D i Eyefinity.
Pamięć RAM i dysk
W testowanym egzemplarzu znalazły się 2 kości RAM (2 GB i 4 GB) typu DDR3-1333. Pracowały w trybie dual-channel z opóźnieniami rzędu CL9-9-9-24 1T. HP Envy 17-3030ew ma tylko 2 sloty przeznaczone na pamięć RAM, ale producent podaje, że można w nich zainstalować moduły o łącznej pojemności 16 GB. Niestety, użytkownik nie ma dostępu do gniazd.
W przysłanym nam modelu zamontowano 1-TB dysk twardy Toshiba MK1059GSM o prędkości obrotowej 5400 RPM. Nośnik ma 8 MB pamięci buforowej i nie obsługuje kolejkowania zadań NCQ. Istnieje możliwość instalacji drugiego dysku twardego, jednakże stosownej szyny nie ma w zestawie.
Wydajność w liczbach
Indeks wydajności systemu Windows 7
Najpopularniejszy i, jak mogłem się przekonać, wprowadzający największą liczbę zwykłych użytkowników w błąd benchmark systemowy tym razem zdaje się oceniać wydajność komputera w miarę poprawnie. Wysokie noty dla procesora, podsystemu pamięci i grafiki są uzasadnione.
Jedynie 5,8 punktu przyznane mułowatemu dyskowi twardemu budzi wątpliwości. Nota w porównaniu z rzeczywistymi osiągami tego podzespołu zdaje się zdecydowanie za wysoka, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę realny wpływ HDD na ogólną wydajność systemu.
SuperPI mod 1.5 XS
W lubiącym wysokie taktowanie SuperPI HP Envy 17-3030ew wypadł znakomicie. Uzyskane czasy są zauważalnie lepsze od tych wykręcanych przez laptopy z procesorami Intel Core i7-2630QM, które w trybie turbo są zaledwie 200 MHz wolniejsze. Różnica na korzyść Envy’ego w przypadku próbki 32 M wynosi średnio ok. minuty.
Można zatem być pewnym, że starsze aplikacje, niepotrafiące wykorzystać potencjału wielordzeniowego CPU, będą działać na notebooku Envy 17 3D bardzo, bardzo szybko.
7-Zip 9.20 64-bit
Ogromny potencjał jednostki centralnej nie zostanie, niestety, w pełni wykorzystany podczas tworzenia archiwów skompresowanych i ich rozpakowywania. Wąskim gardłem jest wolny dysk twardy.
Nie zmienia to faktu, że uzyskane wartości są imponując. Użytkownicy, którzy pokuszą się o wymianę dysku twardego na SSD, będą mogli się przekonać, jak błyskawicznie można dekompresować dane, mając laptop z Core i7-2670QM.
CineBench R10 i R11.5
Jak przystało na laptop DTR, HP Envy 17-3030ew bez zająknięcia poradził sobie z renderowaniem scen i, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się we wszystkich konkurencjach szybszy nawet od Asusa Lamborghini VX7, którego testowaliśmy w ubiegłym roku.
W teście renderingu wielowątkowego w CineBench R11.5 Envy uzyskał 5,11 punktu. Tyle samo uzyskują zwykle komputery stacjonarne z procesorami Intel Core i5 2400 (4C/4T, 3,1-3,4 GHz, 6 MB L3C). Żaden laptop z jednostką AMD nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego rezutaltu.
Pozytywnie zaskoczył dedykowany GPU AMD Radeon HD 7690M XT, który w testach OpenGL wypadł lepiej nawet od GeForce GTX 460M Nvidii (+ok. 60% w CineBench R10 i ok. 33% w CineBench R11.5).
SPECviewperf 11
Mocny procesor, duża ilość RAM i niezła, dedykowana karta graficzna mogą skusić także specjalistów. Jak zatem HP Envy 17-3030ew radzi sobie podczas pracy na skomplikowanych modelach w środowiskach typu CAD? Oto wyniki (rozdzielczość 1920 x 1080, bez AA i AF):
- CATIA – 6,43;
- EnSight – 15,70;
- LightWave – 24,85;
- Maya – 10,77;
- Pro/ENGINEER – 2,08;
- SolidWorks – 20,40;
- Siemens Teamcenter Visualization Mockup – 5,43;
- Siemens NX – 6,95.
Jak widać, nie są to rezultaty porównywalne z tymi, jakie osiągają mobilne stacje robocze z wyższej półki (np. HP EliteBook 8760w, Dell Precision M6600), ale i kwota, jaką należy zapłacić za Envy’ego, jest dużo, dużo niższa.
Geekbench 2.1.12, PC Mark Vantage i 7
Uruchomiony na rozgrzewkę Geekbench ocenił wydajność CPU i RAM na 7718 punktów, a więc bardzo wysoko. Bardzo dobrze HP Envy 17-3030ew poradził sobie z testującymi ogólną wydajność systemu komputerowego benchmarkami Futuremark, uzyskując:
- 8469 punktów w PC Marku Vantage;
- 2445 punktów(http://3dmark.com/pcm7/258620) w PC Marku 7.
Wyniki prawdopodobnie byłyby dużo wyższe, gdyby nie koszmarnie wolny dysk twardy, który jednak ma znaczny wpływ na komfort pracy, a tym samym na ocenę końcową tych aplikacji testujących.
3D Mark 2006, Vantage i 11
Miłośnicy wirtualnej rozrywki z pewnością nie mogą się doczekać pierwszych danych nt. wydajności najnowszego Envy’ego w grach. Punktacja popularnych benchmarków jest następująca:
- 3D Mark 2006 – 1280 x 1024, default – 11 128 pkt.(http://3dmark.com/3dm06/16414055) (CPU 5033, SM2.0 3878, SM3.0 4846);
- 3D Mark Vantage – 1280 x 1024, Performance – P7151 (P CPU 15783, P GPU 6048);
- 3D Mark 11 – 1280 x 720, Performance – P1580(http://3dmark.com/3dm11/2610352) (Graphics 1408, Physics 6070, Combined 1325).
Wyniki są co najmniej interesujące. AMD Radeon HD 7690M XT okazuje się nawet ok. 20% szybszy od HD 6770M (P GPU 6048 vs 5111). Wyniki dla Intela Core i7-2670QM są natomiast niższe od oczekiwanych. W 3D Marku Vantage procesory Core i7-2630QM zdobywają zwykle ok. 10-15% więcej punktów. Należałoby zatem oczekiwać ok. 18-18,5k punktów.
CrystalDiskMark 3.0.1 i ATTO DiskBenchmark 2.46
Duża pojemność to jedyna zaleta dysku zamontowanego w laptopie HP Envy 17-3030ew. Jest on bardzo wolny i negatywnie rzutuje na ogólną wydajność komputera.
Transfery liniowe rzędu 70-80 MB/s co prawda nie są najgorsze (ba są w normie dla HDD 5400 RPM), ale tempo działania na niewielkich blokach danych jest niezadowalające.
Średni czas dostępu do danych na poziomie 17,9 ms nie może tutaj wiele zaszkodzić.
Wydajność w praktyce
Codzienne użytkowanie
Skłamałbym, mówiąc, że na laptopie HP Envy 17-3030ew nie pracuje się komfortowo. Podświetlana klawiatura i gigantyczny ClickPad są bardzo wygodne. Dzięki mocnemu CPU, pojemnej pamięci RAM i wydajnej karcie graficznej nawet bardzo wymagające aplikacje działają szybko. Działają, o ile użytkownik doczeka się na ich uruchomienie, które trwa niekiedy naprawdę długo. Cóż, wolny dysk twardy daje się we znaki.
Cieszą dobra jakościowo matryca z mocnym podświetleniem, świetny system Beats Audio i bogate wyposażenie. Nawet przebiegi na akumulatorze są całkiem niezłe. Do pełni szczęścia brakuje jednak lepszej kultury pracy i sprawniejszego układu chłodzenia. Laptop jest bywa głośny nawet podczas wykonywania prac biurowych, a mocno obciążony potrafi zwolnić.
Gry
Matryca Full HD i karta graficzna z pogranicza klasy wyższej i średniej w jednym laptopie zwykle nie wróżą niczego dobrego. HP Envy 17-3030ew udowadnia, że nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się na pozór wydawać, i pozwala na grę w natywnej rozdzielczości ekranu bez konieczności drastycznego obniżania ustawień graficznych (przynajmniej na razie).
Wyniki pomiarów wykonanych FRAPS-em w 7 tytułach uruchomionych w natywnej rozdzielczości ekranu (1920 x 1080) są następujące:
- Arcania: Gothic 4 – medium – min. 15 FPS, średnio 21,709 FPS, maks. 29 FPS;
- Colin McRae: DiRT 2 – ultra high – min. 25 FPS, średnio 30,830 FPS, maks. 34 FPS;
- Mafia 2 – high, AA on, AFx16, APEX off – min. 16 FPS, średnio 27,907 FPS, maks. 43 FPS;
- Metro 2033 – DX10, high, AAA, AFx4 – min. 11 FPS, średnio 19,687 FPS, maks. 33 FPS;
- Need For Speed: Shift – high – min. 28 FPS, średnio 37,495 FPS, maks. 43 FPS;
- Risen – high, AFx16 – min. 12 FPS, średnio 22,734 FPS, maks. 46 FPS;
- World in Conflict – high – min. 16 FPS, średnio 35,689 FPS, maks. 58 FPS.
Takie framerate’y powinny zadowolić mniej wymagających graczy. W przyszłości, oczywiście, trzeba będzie stopniowo ograniczać liczbę graficznych fajerwerków, by cieszyć się płynną rozgrywką w natywnej rozdzielczości.
Hałas i ciepło, przebiegi na akumulatorze, podsumowanie i ocenaHałas oraz ciepło
Podczas wykonywania niewymagających zadań obudowa jest co najwyżej letnia, choć temperatury procesora oscylujące w granicach 60-65 stopni są dość wysokie. Podczas długotrwałego wysiłku podpórka pod nadgarstki pozostaje letnia, co się chwali. Jednak pas nad maskownicą głośników (nad klawiaturą) nagrzewa się już znacząco i zmiana ustawień w HP CoolSense tu nie pomaga.
Po spodniej stronie robi się w okolicach wylotów powietrza naprawdę gorąco i temperatury wzrastają do około 50 stopni. W przypadku laptopa DTR, który i tak większą część czasu stoi na biurku, można na to przymknąć oko. Jednak uzyskane podczas ekstremalnej próby 98 stopni dla CPU i 95 dla GPU to zdecydowanie za dużo. Taktowanie procesora spada (throttling) po niedługim czasie do ok. 1,5-1,7 GHz.
Na szczęście zjawisko to nie występuje podczas normalnego użytkowania (również podczas grania), choć przy znacznym obciążeniu wszystkich podzespołów należy zapomnieć o jakimkolwiek trybie Turbo w przypadku procesora.
Przebiegi na akumulatorze
[block position="inside"]1428[/block]
Wyposażony w pojemny akumulator i system przełączania kart graficznych HP Envy 17-3030ew pozwala na dość długą pracę bez zasilania sieciowego. W teście czytelnika można działać przez blisko 6,5 godziny. Nieco krócej, bo przez 4,5 godziny da się przeglądać strony internetowe (łączność via WiFi).
Da się też oglądać przez blisko 3 godziny filmy w rozdzielczości 720p (2D). Zadowolonym można być także z ponad 90 minut uzyskanych podczas klasycznego testu Battery Eatera. Krótko mówiąc, może przebiegi nie są rewelacyjne, ale do słabych im daleko.
Podsumowanie
Nowy HP Envy 17 3D to laptop, który trzeba wziąć pod uwagę, przeczesując oferty w poszukiwaniu DTR-a o niezłym stosunku możliwości do ceny. Może nie jest on idealny, ale na pewno ma wiele do zaoferowania. Jest bardzo dobrze wykonany i świetnie wyposażony. Pozwala cieszyć się bogactwem doznań audiowizualnych i komfortowo pracować z wymagającymi aplikacjami.
Na poczet minusów można zaliczyć wątpliwą kulturę pracy, nieco zbyt wysokie temperatury podzespołów, beznadziejnie wolny dysk twardy czy nie do końca optymalne rozmieszczenie stosunkowo licznych interfejsów. Nie są to jednak niedociągnięcia, które powinny dyskwalifikować Envy’ego w oczach kupującego, bo jak by nie patrzeć, jest to dobry, uniwersalny sprzęt.
Oceniamy: laptop DTR
[block position="inside"]1429[/block]
HP Envy 17-3030ew
[plus]wysoka jakość wykonania
[plus]stylowy design
[plus]bogate i dobre jakościowo wyposażenie
[plus]wygodna, podświetlana klawiatura z czujnikiem zbliżeniowym
[plus]świetny gładzik (ClickPad)
[plus]dobrej jakości matryca 3D z bardzo mocnym podświetleniem LED
[plus]wysoka wydajność w aplikacjach i grach
[plus]system Beats Audio
[plus]całkiem niezłe przebiegi na akumulatorze
[plus]brak problemów z przełączaniem między kartami graficznymi
[plus]dołączone pełne wersje programów Adobe
[plus]futerał ochronny na okulary i pokrowiec na laptop w zestawie
[minus]refleksujący wyświetlacz
[minus]wysokie temperatury podzespołów [plus] throttling CPU
[minus]mizerna kultura pracy
[minus]koszmarnie wolny dysk twardy