HP popełnia małe seppuku

HP popełnia małe seppuku
Grzegorz Nowak

20.08.2011 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli mieliście w planach zakup TouchPada, albo smartfon z systemem WebOS, mam dla was złą wiadomość - HP wycofuje się z tej branży. Szumnie zapowiadany konkurent iOS-a zaliczył totalną klapę. Czy to już koniec mobilnego systemu HP?

Jeśli mieliście w planach zakup TouchPada, albo smartfon z systemem WebOS, mam dla was złą wiadomość - HP wycofuje się z tej branży. Szumnie zapowiadany konkurent iOS-a zaliczył totalną klapę. Czy to już koniec mobilnego systemu HP?

Minęły ledwie dwa miesięcy od premiery tabletu HP, a już wiadomo, że znany producent poniósł dotkliwą porażkę. HP ogłosiło w komunikacie prasowym, że rezygnuje ze wsparcia dla wszystkich urządzeń z systemem WebOS. Szumnie zapowiadany iPad-killer niestety nie był w stanie nawet podjąć równej walki z produktami Apple'a.

Rezygnacja obejmuje zaprzestanie produkcji tabletów oraz smartfonów z systemem WebOS. HP zastanawia się także nad odsprzedaniem oddziału firmy zajmującego się produkcją pecetów. Wszystko to dlatego, że firma ma zamiar zając się tworzeniem oprogramowania dla dużych przedsiębiorstw. Nagła zmiana jest tym bardziej zadziwiająca, że jeszcze rok temu HP wydało miliard dolarów na przejecie Palmu i produkcję urządzeń mobilnych.

HP do tej pory znane było przede wszystkim jako producent elektroniki użytkowej. Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów tego rynku są dziś urządzenie przenośne - właśnie smartfony i tablety. Wydaje się jednak, że władze firmy pogodziły się już z przegraną na tym polu i kierują swoje wysiłki oraz finanse w zupełnie innym kierunku. Mówi się o planowanym zakupie firmy Autonomy, która zajmuje się oprogramowaniem biznesowym. Transakcja miałaby opiewać na 10 miliardów dolarów.

Wygląda na to, że HP nie widziało szans na znalezienie sobie miejsca na rynku podzielonym pomiędzy produkty Apple'a oraz sprzęt z systemem Google'a. Dalsze próby walki wymagałyby poświęcenia kolejnych pieniędzy bez żadnej pewności, że inwestycja zwróci się w krótkim czasie.

Podstawowym problemem systemu WebOS był brak odpowiedniego środowiska z aplikacjami. Producent iPhone'ów wyznaczył standard ekosystemu w jakim znajdować się musi urządzenie mobilne. Bez odpowiedniego zaplecza w postaci aplikacji i deweloperów je tworzących, klienci zwrócą się do konkurencji, która oferuje większe możliwości za podobną cenę. Pozostałe firmy z tej branży miały już znaczną przewagę nad HP, któremu trudno było przyciągnąć do siebie programistów.

Czy to oznacza zupełny koniec systemu, który zapowiadał się całkiem nieźle, ale nie miał odpowiedniej siły przebicia na rynku? Spekuluje się, że być może HP sprzeda lub udzieli licencji na mobilną platformę zewnętrznym firmom, które będą mogły tworzyć własne oprogramowanie oparte o rozwiązania znane z TouchPada i smartfonów Pre. Ciekawe czy rzeczywiście ktoś się skusi na takie rozwiązanie.

Tymczasem cena TouchPada drastycznie spadła. Wersję Wi-Fi można kupić już za 99 dolarów kanadyjskich w tamtejszym BestBuy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)