Hyperloop Express Freight. Pociąg rozpędza się do 1223 km/h

Hyperloop Express Freight. Pociąg rozpędza się do 1223 km/h

Towarowy Hyperloop
Towarowy Hyperloop
Źródło zdjęć: © HyperloopTT
25.10.2023 19:18, aktualizacja: 26.10.2023 11:16

Szybki transport to jeden z fundamentów ludzkości. Cenimy sobie mobilność i możliwość szybkiego przemierzania globu. Jednym z projektów, który naprawdę działa na wyobraźnię, jest Hyperloop Express Freight

Mobilność to nie tylko zdolność ludzi do podróżowania po świecie, ale także do przewożenia towarów. Hyperloop Express Freight może być odpowiedzią na potrzeby rozwoju transportu lądowego. Jak podaje serwis inceptivemind.com, towarowa wersja pociągu Hyperloop opracowanego przez Hyperloop Transportation Technologies potrafi rozpędziś się do prędkości 1233 km/h.

Jak czytamy na stronie HyperloopTT, nowy projekt zaprezentowany na animacji bazuje na czterech kluczowych czynnikach. Twórcy skupili się na redukcji czasu załadunku towarów, integracji pociągów Hyperloop z istniejącą już infrastrukturą, optymalizacją i maksymalizacją pojemności kapsuł oraz elastyczności, dzięki czemu łatwiej jest spełnić oczekiwania klientów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z deklaracji producenta wynika, że Hyperloop miałby być tańszym sposobem transportu towarów, niż ma to miejsce w przypadku transportu lotniczego i ciężarowego. Jednocześnie dzięki osiąganym prędkościom, byłoby to rozwiązanie znacznie szybsze, a przy tym bardziej ekologiczne.

Pociąg załaduje się sam

Jedną z kluczowych cech Hyperloop Express Freight jest zautomatyzowany system załadunku. Pojemność kapsul została zwiększona dzięki obniżeniu podłogi w celu dopasowania kapsuły do standardowych kontenerów do transportu lotniczego. Dodane zostały też kieszeniowe drzwi między żebrami konstrukcyjnymi, co zwiększa przestrzeń wewnętrzną.

- Hyperloop Express Freight zasadniczo zmieni sposób transportu towarów na świecie. Włączając kluczowe informacje, takie jak szybkie, zautomatyzowane systemy załadunku, zmaksymalizowana ładowność i elastyczne konfiguracje, opracowaliśmy projekt Hyperloop zoptymalizowany na potrzeby transportu towarów z niespotykaną dotąd prędkością i po niższych stawkach niż obecnie oferowane przez transport lotniczy i drogowy - komentuje Andres Leon, dyrektor generalny HyperloopTT.

Gdzie będzie pierwszy Hyperloop?

W maju 2023 r. firma HyperloopTT wygrała przetarg na budowę pierwszego komercyjnego Hyperloop. Powstanie on we Włoszech. Przetarg był wart 800 mln euro. Inwestycja powstanie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)