Instant Games: Messenger z funkcją platformy do klasycznych gier
Komunikator Facebooka rośnie w oczach, a jego najnowsza funkcja pozwala na uruchamianie wbudowanych gier. Możemy bawić się nimi sami lub rywalizować ze znajomymi. Wśród ilu tytułów wybieramy i jak je uruchomić?
Znany pomysł w dopracowanej odsłonie
Uważni czytelnicy zauważą, że gry w Messengerze to żadna nowość. Rzeczywiście, od dłuższego czasu możemy bawić się w nim w szachy czy piłkę nożną, jednak ich uruchomienie wymagało znajomości konkretnych komend lub doinstalowania plików. Wiele do życzenia pozostawiała także uboga lista tytułów do wyboru.
Nie zaszkodziło to jednak popularności minigier – koszykówkę uruchomiono 1.2 miliarda, a piłkę nożną 250 milionów razy. Nie uszło to uwadze przedsiębiorczego CEO Facebooka, który zdecydował o uruchomieniu pełnoprawnej platformy do gier zintegrowanej ze swoim komunikatorem. Debiutuje ona właśnie w pierwszych 30 krajach.
Kilkanaście gier w single lub multiplayer
Gry są dostępne z poziomu aktualności Facebooka lub w Messengerze, o ile użytkujemy Androida w wersji 5.0+ lub iOS 8+. W komunikatorze wystarczy przycisnąć ikonę pada przy oknie wprowadzania tekstu i wybrać tytuł gry. Zagrać możemy w pojedynkę bądź rzucić wyzwanie znajomemu – wynik przeciwnika poznamy natychmiast po zakończeniu rozgrywki.
Na starcie platforma oferuje 17 klasycznych gier, jednak ich ilość ma się sukcesywnie zwiększać. Uruchomiono już także dedykowane centrum dla deweloperów oprogramowania, mające za zadanie ułatwić im dodawanie nowych produkcji do Instant Games.
Do czasu kolejnej aktualizacji użytkowicy wybierają wśród następujących tytułów:
Kolejne aktualizacje już wkrótce
Nowa funkcja nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Można być jednak pewnym, że to wyłącznie kwestia czasu i lada dzień stosowna aktualizacja powinna się pojawić na obu popularnych systemach operacyjnych. Warto również dodać, że jej instalacja nie przeszkodzi w uruchamianiu wcześniejszych gier, inicjowanych identycznymi komendami co dotychczas.
Popularność nowej, wbudowanej platformy jest raczej przesądzona. Owszem, już dziś słychać głosy internautów że komunikator Facebooka staje się przeładowany zbędnymi funkcjami, jednak statystyki są nieubłagane: większość użytkowników oczekuje i ceni sobie ten format rozrywki. Nawet wówczas, gdy zastępuje rozmowę w programie stworzonym do komunikacji.