Intel Cedar Trail - przetrwa starcie z AMD Brazos 2.0?

A jednak! Błękitny gigant kończy bieżący rok papierową premierą platformy Cedar Trail. Pierwsze konstrukcje na niej oparte prawdopodobnie niebawem trafią do sprzedaży. Czy warto było tyle czekać? Czy Chipzilla jest gotowa na nadejście Brazos 2.0?

Cedar Trail Chips (fot. VR-Zone)
Cedar Trail Chips (fot. VR-Zone)
Jacek Klimkowicz

29.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:10

A jednak! Błękitny gigant kończy bieżący rok papierową premierą platformy Cedar Trail. Pierwsze konstrukcje na niej oparte prawdopodobnie niebawem trafią do sprzedaży. Czy warto było tyle czekać? Czy Chipzilla jest gotowa na nadejście Brazos 2.0?

W skład platformy Intel Cedar Trail wchodzą chipset NM10 Express (dokładnie ten sam co w przypadku Pine Trail) oraz (na razie) 4 jednostki:

Poza niższym, 32-nm procesem litograficznym, który pozwolił na znaczące obniżenie współczynnika TDP i wydłużenie czasu pracy na akumulatorze, największą nowością jest zintegrowany GPU. Pod nazwami GMA 3600 i GMA 3650 kryje się teraz układ PowerVR SGX 545. Co prawda nadal obsługuje tylko stare API DirectX 9, ale za to jest ponoć dwukrotnie wydajniejszy od GMA montowanych w poprzedniej generacji i pozwala na płynne odtwarzanie klipów w 1080p i strumieniowanie multimediów za pośrednictwem HDMI.

Cedar Trail (fot. Intel)
Cedar Trail (fot. Intel)

Zintegrowany w nowych procesorach Intel Atom kontroler pamięci typu DDR3-800/1066 pozwala na obsługę od 2 GB (N2600) do 4 GB (pozostałe CPU) RAM. Wzrosły też zegary bazowe rdzeni wykonawczych. Niestety, próżno szukać innych, znaczących usprawnień. W dalszym ciągu chipy mają 1 MB pamięci podręcznej L2 (po 512 kB na rdzeń) i ograniczony zestaw rozkazów SSE (bez SSE4.1 i SSE4.2). Nie obsługują też instrukcji wektorowych AVX, wprowadzonych wraz z procesorami Intel Core drugiej generacji.

Cedar Trail (fot. Intel)
Cedar Trail (fot. Intel)

Dorzucono natomiast obsługę Intel Wireless Display (WiDi) i Wireless Music, dzięki czemu można bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk do kompatybilnych urządzeń audio-wideo. Dzięki Intel Rapid Start można liczyć na szybkie wybudzanie ze stanu uśpienia. Intel Smart Connect zapewnia natomiast błyskawiczne nawiązywanie połączenia z siecią Internet po włączeniu/wybudzeniu komputera.

Jak widać, szału nie ma, zwłaszcza jeśli zestawić nowe Atomy z zaprezentowanymi na początku bieżącego roku APU AMD Brazos. Niemniej jednak większość liczących się producentów (m.in. Acer, Asus, HP, Lenovo i Toshiba) zamierza wprowadzić urządzenia oparte na platformie Intel Cedar Trail. Tymczasem ciekawych, jak wypada najmocniejszy z nowych Atomów, czyli D2700, zapraszam do lektury naszej recenzji Asusa Lamborghini VX6S z tym właśnie CPU.

Źródło: Intel

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.