Intel Ivy Bridge i AMD Trinity na wiosnę 2012!

Rozważasz wymianę wysłużonego komputera na nowy? Jeśli sprawa nie jest pilna, warto nieco się wstrzymać. Premiery kolejnych generacji platform procesorowych Intela i AMD zbliżają się wielkimi krokami!

Procesor Intel Core
Procesor Intel Core
Jacek Klimkowicz

26.10.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:59

Rozważasz wymianę wysłużonego komputera na nowy? Jeśli sprawa nie jest pilna, warto nieco się wstrzymać. Premiery kolejnych generacji platform procesorowych Intela i AMD zbliżają się wielkimi krokami!

Według raportu Digitimes, debiut rynkowy trzeciej generacji procesorów Intel Core, znanych pod nazwą kodową Ivy Bridge, ma nastąpić w marcu przyszłego roku. Nominalne współczynniki TDP dla dwurdzeniowych jednostek desktopowych mają wynosić 35 W i 55 W, natomiast dla 4-rdzeniowych 45 W, 65 W i 77 W, a więc mniej niż dotychczas.

Wraz z 22-nm CPU Ivy Bridge na rynek trafi nowa, 7. seria układów logiki. Chipsety będą oznaczone symbolami Z77, Z75, H77, Q77, Q75 i B75. Oczywiście nowe procesory mają działać także na płytach głównych z podstawkami LGA 1155 i chipsetami Z68, P67, H67 i H61. Nabywcy bieżącej platformy Intela mogą zatem spać spokojnie - wymiana CPU Sandy Bridge na Ivy Bridge będzie możliwa.

AMD Roadmap
AMD Roadmap

U największego konkurenta Intela, AMD, również będzie się działo. Na przełom 1. i 2. kwartału 2012 roku "zieloni" planują premierę kolejnej generacji mobilnych APU. Mowa o 32-nm układach AMD Trinity, których TDP ma nie przekraczać 35 W. Nowe scalaki mają mieć maksymalnie 4 rdzenie Piledriver (10-15% szybsze od Bulldozerów), do 4 MB pamięci podręcznej L2 i kontrolery DDR3-2133.

Do tego mocne, zintegrowane GPU AMD Radeon HD 7000 obsługujące API DirectX 11. Więcej szczegółów na razie nie ujawniono. Zapewne krzemowi giganci pochwalą się swoimi najnowszymi chipami podczas styczniowych targów CES 2012, więc na kolejną porcję informacji nie trzeba będzie raczej zbyt długo czekać.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.