Jak w 2007 roku IBM wyobrażał sobie rok 2012?

Przewidywanie przyszłości to trudna sztuka. Poza różnymi hochsztaplerami, jak słynny Nostradamus, próby odgadnięcia, jak będzie wyglądała przyszłość, podejmują również naukowcy i ośrodki badawcze. Krótkoterminową, 5-letnią prognozę przedstawił w 2007 roku IBM. Co się sprawdziło?

Jak czas weryfikuje przepowiednie? (Fot. Flickr/Menage a Moi/Lic. CC by-sa)
Jak czas weryfikuje przepowiednie? (Fot. Flickr/Menage a Moi/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

Będziemy mieli dostęp do zdalnej opieki zdrowotnej

Nie każdy zabieg da się wykonać na odległość (Fot. Flickr/Lori Greig/Lic. CC by-nd)
Nie każdy zabieg da się wykonać na odległość (Fot. Flickr/Lori Greig/Lic. CC by-nd)

Prognoza częściowo trafiona

Zdalna opieka zdrowotna nie jest jeszcze kompleksowa i dotyczy tylko fragmentów sztuki medycznej, ale w wielu przypadkach jest już faktem. Aby skorzystać z wiedzy i umiejętności dobrego lekarza, nie trzeba fizycznie być w tym samym miejscu – przykładem mogą być choćby operacje przeprowadzane przez zdalnie sterowane roboty.

Przewidywany przez IBM postęp dokonał się również w diagnostyce – coraz częściej pomocne okazują się m.in. smartfony, które mogą monitorować stan organizmu i w razie potrzeby przesyłać dane do lekarza, który postawi diagnozę. Same telefony również mogą przydać się w diagnostyce, wykrywając choroby dzięki czułym ekranom dotykowym.

Powszechnie dostępne tłumaczenie w czasie rzeczywistym ludzkiej mowy

Wynalazek rodem ze Star Treka? (Fot. Flickr/KayOne73/Lic. CC by-nd)
Wynalazek rodem ze Star Treka? (Fot. Flickr/KayOne73/Lic. CC by-nd)

Prognoza nietrafiona

Technologia pozwalająca na takie tłumaczenie już istnieje, jest jednak problem z jej wdrożeniem. Choć w teorii jest taka możliwość, praktyka jest inna – niemal nikt z tego nie korzysta. Na uniwersalny translator rodem ze Star Treka przyjdzie jeszcze poczekać.

Powszechny Internet 3D

Treści 3D zyskują na popularności (Fot. Flickr/LGEPR/Lic. CC by)
Treści 3D zyskują na popularności (Fot. Flickr/LGEPR/Lic. CC by)

Prognoza nietrafiona

Czasy trójwymiarowego Internetu, o ile w ogóle nadejdą, są jeszcze przed nami. Choć treści 3D cieszą się sporą popularnością, a np. w serwisie YouTube można oglądać filmy korzystające z tej technologii, to 3D wciąż pozostaje mało istotną z globalnego punktu widzenia ciekawostką.

Ani trójwymiarowe treści, ani np. przestrzenne interfejsy nie zdobyły dominującej pozycji, ale na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń oferujących obsługę 3D.

Rosnące znaczenie nanotechnologii

Nanotechnologia ma coraz większe znaczenie (Fot. Flickr/jurvetson/Lic. CC by)
Nanotechnologia ma coraz większe znaczenie (Fot. Flickr/jurvetson/Lic. CC by)

Prognoza trafiona

Przewidywania dotyczące nanotechnologii okazały się prawdziwe. Urządzenia, których elementy zostały wykonane z dokładnością rzędu nanometrów, otaczają nas np. w postaci procesorów.

Istnieją również np. tworzywa sztuczne, których struktura kontrolowana jest na poziomie pojedynczych cząsteczek, niezwykle wytrzymałe nanorurki czy korzystające z nanotechnologii samoczyszczące się tkaniny.

Telefony komórkowe będą odczytywać myśli

Telefon powie o nas więcej, niż chcemy (Fot. FLickr/Johan Larsson/Lic. CC by)
Telefon powie o nas więcej, niż chcemy (Fot. FLickr/Johan Larsson/Lic. CC by)

Prognoza częściowo trafiona

Choć skanowanie zawartości naszych głów wciąż jeszcze znajduje się poza zasięgiem popularnych smartfonów, istnieją już technologie pozwalające np. na ocenę stanu emocjonalnego rozmówcy.

Innym, dość niespodziewanym kierunkiem rozwoju technologii, który można uznać za czytanie w myślach, jest łączenie marketingu, geolokalizacji i profilu konsumenta, tworzonego m.in. na podstawie aktywności w serwisach społecznościowych i ogólnie w Internecie.

Krokiem w tym kierunku może być również system śledzący – dzięki telefonom - sposób poruszania się klientów w galeriach handlowych. Trudno o dokładne odczytanie myśli, ale można przewidywać przyszłe zachowania zakupowe na podstawie tras przemierzanych przez klientów w sklepach.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.