Javeliny i Stingery dla Ukrainy. Jakie są możliwości tej broni?

Mogą razić czołgi i samoloty z odległości blisko 5 km – tak nowoczesny sprzęt przeciwpancerny i przeciwlotniczy zostanie wkrótce dostarczony na Ukrainę. Mowa o wyprodukowanych w USA pociskach kierowanych FGM-148 Javelin i FIM-92 Stinger. Jakie są możliwości tej broni?

Javeliny i Stingery dla Ukrainy. Jakie są możliwości tej broni?
Źródło zdjęć: © YouTube | UATV
Adam Gaafar

21.01.2022 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

FGM-148 Javelin (ang. oszczep) jest pociskiem kierowanym wyposażonym w tandemową głowicę umożliwiającą atakowanie pojazdów chronionych pancerzem reaktywnym. Opracowano ją pod koniec lat 80., a produkcję rozpoczęto w 1996 r. Broń jest w stanie przebić pancerz o grubości nawet 800 mm RHA (równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej). Według ukraińskich mediów Kijów posiada obecnie prawie 100 wyrzutni Javelin.

Nowoczesne pociski dla Ukrainy

Amerykański dziennik The Wall Street Journal donosi, że niedługo Ukraina może otrzymać kolejne egzemplarze tej broni. Jak czytamy, administracja USA zgodziła się, aby Estonia, Litwa i Łotwa dostarczyły temu państwu systemy przeciwpancerne Javelin i systemy przeciwlotnicze Stinger (ang. żądło). Kijów otrzyma także od Stanów Zjednoczonych kilka śmigłowców Mi-17, o czym pisaliśmy w tym materiale. Dostawy odbywają się na tle rosnących obaw związanych z ewentualną rosyjską inwazją na Ukrainę.

Wracając do Jevelinów, przyjmuje się, że ich zasięg wynosi w zależności od wersji od 2,5 do 4 km. W najnowszych wariantach możliwości broni zostały jednak zwiększone i obecnie jest ona w stanie razić cele oddalone nawet o 4750 m. Broń jest wyposażona w sensor podczerwieni, który umożliwia śledzenie położenia danego pojazdu.

Pocisk może działać w dwóch trybach. W pierwszym trafia bezpośrednio w cel, co umożliwia niszczenie słabiej opancerzonych pojazdów. Drugi tryb sprawia, że pocisk wznosi się na wysokość do 150 m, co pozwala na likwidowanie dobrze opancerzonych celów, w tym nowoczesnych czołgów.

FIM-92 Stinger, czyli przenośny i ręcznie odpalany pocisk kierowany ziemia-powietrze, jest w służbie od 1981 r. To naprowadzana na podczerwień broń, która razi samoloty lecące na wysokości 180-3800 m z odległości 4,8 km. Można odpalać ją z pojazdów M1097 Avenger oraz M2 Bradley. Istnieje również montowana na śmigłowcach wersja powietrze-powietrze.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (93)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.