Każdy Polak będzie miał nowy licznik. Rząd szykuje zmiany
Najbliższe lata będą w Polsce czasem istotnych zmian związanych z rynkiem energii elektrycznej. Prawnych, ale i technologicznych, które finalnie mają odczuć wszyscy odbiorcy.
20.03.2023 | aktual.: 20.03.2023 13:23
Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska potwierdzili w rozmowie z portalem interia.pl, że jeszcze w tym miesiącu rząd powinien przyjąć projekt ustawy o zmianie Prawa energetycznego. Będzie to odpowiedź na jedną z unijnych dyrektyw, do których polskie przepisy powinny zostać dostosowane już wcześniej (przed końcem 2020 r.), ale prace nad projektem zauważalnie się przeciągnęły.
Nowe usługi dla odbiorców energii elektrycznej
Nowelizacja przepisów jest na tyle istotna, że niektórzy przedstawiciele wymienionego resortu określają ją mianem rewolucji. Rynek energii elektrycznej ma być dużo bardziej elastyczny i uwzględniać nowe podmioty, między innymi odbiorcę aktywnego. Klienci mają otrzymać możliwość skorzystania z niedostępnych obecnie usług. W gronie najważniejszych i zapewniających największe korzyści także z finansowego punktu widzenia wymieniane są na przykład umowy z dynamicznymi cenami, porównywarki ofert oraz opcja zmiany dostawcy energii w przeciągu zaledwie 24 godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszyscy będą mieli inteligentne liczniki
Nowelizacja przepisów jest ściśle związana z działaniami dotyczącymi CSIRE (Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii). Jedną z najważniejszych kwestii są tutaj nowe, inteligentne liczniki prądu, które zapewniają szereg korzyści dla operatorów i użytkowników.
Chodzi o zdecydowanie więcej niż tylko rezygnacja z inkasentów i tradycyjnych odczytów (zastąpią je zdalne pomiary). Bez tych urządzeń nie uda się wdrożyć wielu planów i rozwiązań ujętych w nowelizacji ustawy (na przykład umowy z dynamicznymi cenami), dlatego położono duży nacisk na jak najszybszą wymianę starych liczników.
Operatorzy systematycznie czynią na omawianym polu postępy. W zeszłym miesiącu TAURON zakomunikował, że przekroczył barierę miliona inteligentnych liczników energii elektrycznej zainstalowanych u odbiorców. Dwukrotnie większym wynikiem może pochwalić się Energa, która już w 2026 r. chce zakończyć proces wymiany liczników na nowe u wszystkich klientów.
Przepisy zobowiązują operatorów do tego, aby najpóźniej do 31 grudnia 2028 r. oferowali liczniki zdalnego odczytu u co najmniej 80 proc. swoich klientów. W 2030 roku tego typu urządzenie pomiarowe powinni mieć w swoich domach już wszyscy Polacy.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii