Kolejny krok na drodze do Skynetu - robot, który projektuje własne narzędzia

Wielkim przełomem dla ludzkości był moment, w którym człowiek pierwotny zaczął używać narzędzi. Z tego punktu naszej prehistorii można wytyczyć prostą linię, która doprowadziła nas wreszcie do komputerów, smartfonów i tabletów. Czy podobną ewolucję będzie można obserwować w robotyce?

Fot. YouTube
Fot. YouTube
Grzegorz Nowak

Wielkim przełomem dla ludzkości był moment, w którym człowiek pierwotny zaczął używać narzędzi. Z tego punktu naszej prehistorii można wytyczyć prostą linię, która doprowadziła nas wreszcie do komputerów, smartfonów i tabletów. Czy podobną ewolucję będzie można obserwować w robotyce?

Za każdym razem, kiedy naukowcy prezentują coraz bardziej inteligentne roboty, pojawiają się obawy o to, do czego ich rozwój może doprowadzić. Być może większość z nas za dużo w dzieciństwie naoglądała się "Terminatora". Rzekome powstawanie rzeczywistego odpowiednika Skynetu obserwowaliśmy już wielokrotnie - mieli być za niego odpowiedzialni europejscy naukowcy, a także IBM ze swoim inteligentnym chipem. Pytanie o to, czy Wolfram Alpha nie jest Skynetem, również wzbudziło zainteresowanie.

Specjaliści od robotyki z ETH Zurich postanowili wyposażyć swojego robota w jedno, ale za to szczególne narzędzie. Chodzi o pistolet nakładający gorącą, kleistą i szybkoschnącą masę, z której można formować kolejne narzędzia. Na poniższym filmiku robot miał za zadanie przelać wodę z jednego naczynia do drugiego. Żeby tego dokonać, najpierw musiał stworzyć niewielką chochlę przy użyciu wspomnianego kleju.

Oczywiście, jak można się spodziewać, robot wykonywał swoje zadanie dosyć powoli i na razie trudno zastosować to osiągnięcie w praktyce. Jednak rozwój technologii tego typu oraz mariaż np. z drukarkami 3D mógłby stworzyć zupełnie nowe możliwości dla robotyki. Szczęśliwie na razie Skynetu nie musimy się obawiać.

Self-Reconfigurable Robot With Hot Melt Adhesives

Źródło: dailymailspectrum

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.