Kolorowe panele fotowoltaiczne. Koniec nudnej czerni?

Kolorowe panele fotowoltaiczne. Koniec nudnej czerni?

Kolorowe panele fotowoltaiczne wykonane w technologii MorphoColor
Kolorowe panele fotowoltaiczne wykonane w technologii MorphoColor
Źródło zdjęć: © Fraunhofer ISE
09.05.2023 07:49

Panele fotowoltaiczne nie muszą być czarne. Szwajcarska firma Megasol Energie przymierza się do produkcji modułów, które mogą być wykonane w dowolnym kolorze, dzięki czemu łatwiej jest zintegrować je z budynkiem.

Panele fotowoltaiczne nie są zbyt estetyczne. Czarne płyty, często ze srebrnym obramowaniem dość mocno rzucają się w oczy. Szczególnie jeśli zamontowane są na dachu o innej barwie, np. takim, który pokryty jest czerwoną dachówką. Szwajcarska firma Megasol Energie ma dysponować rozwiązaniem, które może znacząco odmienić oblicze paneli fotowoltaicznych.

Jak podaje serwis gramwzielone.pl, szwajcarskie przedsiębiorstwo nabyło licencję związaną z barwieniem modułów od Instytutu Fraunhofer ISE. Technologia MorphoColor, która została opracowana przez niemiecki instytut, to rozwiązanie dedykowane rynkowi fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić kamerę internetową Jabra PanaCast 20?

Każde odejście od standardowego wyglądu modułów fotowoltaicznych wiąże się z utratą wydajności. W przypadku barwionych powłok MorphoColor wpływ na wydajność ma być niewielki. Rozwiązanie to ma też istotne zalety pod kątem estetyki - kolor modułu ma być intensywny niezależnie od kąta padania promieniowania.

Kolorowe panele fotowoltaiczne wykonane w technologii MorphoColor
Kolorowe panele fotowoltaiczne wykonane w technologii MorphoColor© Fraunhofer ISE

Według deklaracji instytutu Fraunhofer ISE, technologia MorphoColor pozwala na produkcję kolorowych modułów fotowoltaicznych, których wydajność wynosi co najmniej 90 proc. wydajności klasycznych modułów fotowoltaicznych.

Wydawać by się mogło, że utrata 10 proc. generacji energii to dużo, wszystko zależy jednak od koncepcji wykorzystania modułów. Jeśli te posłużą jednocześnie jako wykończenie elewacji, taka inwestycja może się opłacać.

Megasol Energie deklaruje, że wyprodukowane przez firmę panele fotowoltaiczne będą posiadać do 94 proc. sprawności klasycznych modułów. Moc oferowanych modułów będzie wynosić 210 W na metr kwadratowy. Producent nie podzielił się jeszcze ceną kolorowych modułów fotowoltaicznych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)