Kolorowe panele fotowoltaiczne. Koniec nudnej czerni?
09.05.2023 07:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Panele fotowoltaiczne nie muszą być czarne. Szwajcarska firma Megasol Energie przymierza się do produkcji modułów, które mogą być wykonane w dowolnym kolorze, dzięki czemu łatwiej jest zintegrować je z budynkiem.
Panele fotowoltaiczne nie są zbyt estetyczne. Czarne płyty, często ze srebrnym obramowaniem dość mocno rzucają się w oczy. Szczególnie jeśli zamontowane są na dachu o innej barwie, np. takim, który pokryty jest czerwoną dachówką. Szwajcarska firma Megasol Energie ma dysponować rozwiązaniem, które może znacząco odmienić oblicze paneli fotowoltaicznych.
Jak podaje serwis gramwzielone.pl, szwajcarskie przedsiębiorstwo nabyło licencję związaną z barwieniem modułów od Instytutu Fraunhofer ISE. Technologia MorphoColor, która została opracowana przez niemiecki instytut, to rozwiązanie dedykowane rynkowi fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Każde odejście od standardowego wyglądu modułów fotowoltaicznych wiąże się z utratą wydajności. W przypadku barwionych powłok MorphoColor wpływ na wydajność ma być niewielki. Rozwiązanie to ma też istotne zalety pod kątem estetyki - kolor modułu ma być intensywny niezależnie od kąta padania promieniowania.
Według deklaracji instytutu Fraunhofer ISE, technologia MorphoColor pozwala na produkcję kolorowych modułów fotowoltaicznych, których wydajność wynosi co najmniej 90 proc. wydajności klasycznych modułów fotowoltaicznych.
Wydawać by się mogło, że utrata 10 proc. generacji energii to dużo, wszystko zależy jednak od koncepcji wykorzystania modułów. Jeśli te posłużą jednocześnie jako wykończenie elewacji, taka inwestycja może się opłacać.
Megasol Energie deklaruje, że wyprodukowane przez firmę panele fotowoltaiczne będą posiadać do 94 proc. sprawności klasycznych modułów. Moc oferowanych modułów będzie wynosić 210 W na metr kwadratowy. Producent nie podzielił się jeszcze ceną kolorowych modułów fotowoltaicznych.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii