Kotły elektrodowe w Gdańsku. Zapewniają czyste ciepło
PGE chwali się swoim sposobem na czyste, ekologiczne ciepło w Gdańsku. Dzięki zastosowaniu kotłów elektrodowych udało się znacząco ograniczyć zużycie węgla, zastępując je energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
W 2022 r. w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku oddano do użytku nową kotłownię o łącznej mocy 130 MW, w skład której wchodzą dwa kotły elektrodowe o mocy 35 MW każdy. Było to pierwsze takie zastosowanie tej technologii w Polsce. Ich pracę uzupełniają dwa kotły olejowo-gazowe o mocy 30 MW każdy.
Wykorzystanie technologii "power to heat" w gdańskiej elektrociepłowni odegra kluczową rolę w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jak powiedział Jarosław Owsicki, dyrektor Pionu Produkcji PGE Energia Ciepła, wykorzystanie kotłów elektrodowych będzie bardzo ważne, gdy do systemu trafi energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już teraz pozwala ono na redukcję zużycia węgla i emisji dwutlenku węgla.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić kieszonkową klawiaturę Targus Folding Ergonomic Bluetooth Keyboard?
Kotły elektrodowe, które zainstalowano w gdańskiej elektrociepłowni pełnią dwie funkcje. Jako urządzenia rezerwowo-szczytowe zapewniają bezpieczeństwo dostaw ciepła w okresach zwiększonego zapotrzebowania, gdy panują niskie temperatury. W takiej sytuacji energia, którą zużywają kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni. W ciągu roku kotły przepracowały w tym trybie 430 godzin.
Druga funkcja kotłów pozwala na zwiększenie produkcji zielonej energii przez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. W momentach szczytowej produkcji z OZE w systemie może pojawić się nadwyżka energii, którą kotły zniwelują, przetwarzając energię elektryczną na ciepło, dzięki czemu nie będzie konieczności wyłączania instalacji fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych.
- Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta generacja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Ostatnie 4 miesiące zimy potwierdziły, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku.
W grudniu 2022 roku oraz w styczniu, lutym i marcu 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska niemalże 8500 GJ "zielonego ciepła". Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto spalenia 440 ton węgla i ograniczono emisję CO2 do atmosfery o ponad 920 ton. Taki efekt redukcji CO2 osiąga w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni ponad 50 hektarów - dodała.
Potencjał kotłów jest o wiele większy. Dwa urządzenia o mocy 35 MW pracujące przez 700 godzin każdy, byłyby w stanie wyprodukować ok. 200 tys. GJ "zielonego ciepła", co pozwoliłoby na uniknięcie spalania ok. 10 tys. ton węgla i emisji 20 tys. ton dwutlenku węgla. To ilość CO2, którą w skali roku redukuje las rosnący na powierzchni 2 tys. hektarów, czyli nieco więcej, niż wynosi powierzchnia Pruszkowa.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii