Lighthouse: domowa kamera z zaawansowanym rozpoznawaniem obiektów w 3D

Strona głównaLighthouse: domowa kamera z zaawansowanym rozpoznawaniem obiektów w 3D
20.05.2017 10:26
Lighthouse: domowa kamera z zaawansowanym rozpoznawaniem obiektów w 3D
Jarosław Balcerzak
Jarosław Balcerzak

Domowy monitoring już wkrótce stanie się jeszcze inteligentniejszy. Kamera Lighthouse wykorzysta bowiem mechanizmy głębokiego uczenia, aby rozróżnić domowników od gości. Czym jeszcze deklasuje wszystkie konkurencyjne produkty?

Niewielka i atrakcyjnie zaprojektowana

Uczenie maszynowe odważnie wkracza w segment domowych kamer. Wprowadza je tam inkubator przedsiębiorczości założony przez twórcę Androida i byłego inżyniera Google’a, Andy’ego Rubina. Startup postanowił wykroczyć poza typowe mechanizmy rozpoznawania twarzy, konstruując kamerę rozpoznającą obiekty w przestrzeni 3D.

Lighthouse otrzymała kompaktową, cylindryczną obudowę opartą na niewielkiej podstawce. Wymiary wynoszą 217×87×87 mm, a waga 731 gramów. Estetyki nadaje urządzeniu biało-srebrny kolor i matowe wykończenie. Na froncie znalazły się wyłącznie dwa obiektywy i drobne otwory na mikrofon i głośnik. Przewód sieciowy jest doprowadzony do podstawki.

Nachylenie kamery można regulować właśnie dzięki okrągłej, dolnej części obudowy. Przewidziano także montaż naścienny, za pomocą opcjonalnie dostępnego uchwytu.

381451562973019882

Inteligentna analiza obiektów i ich zachowań

Wewnątrz Lighthouse pracuje kamera RGB-D o kącie nagrywania 95˚, rozdzielczości FullHD oraz automatycznym trybie nocnym. Sąsiaduje ona z sensorem 3D, rozpoznającym obiekty w polu widzenia. Za łączność bezprzewodową odpowiada dwuzakresowe WiFi z bluetoothem 4.1, a funkcję alarmu zapewnia wbudowana syrena o natężeniu dźwięku 100 dB.

Podczas gdy konkurencyjne produkty posługują się czujnikami ruchu, prostymi algorytmami i funkcją rozpoznawania twarzy, Lighthouse dodaje do powyższych inteligentną analizę w 3D oraz uczenie maszynowe. Jej konstruktorzy zapewnili oprogramowaniu precyzję dzięki wykorzystaniu ponad miliona przykładów obiektów.

381451562973216490

Kamera nie tylko widzi, ale jednocześnie rozpoznaje, analizuje i odróżnia poszczególne zwierzęta i ludzi. Dzięki głębokiemu uczeniu zapamiętuje wygląd i zwyczaje domowników, eliminując możliwość fałszywych alarmów. Jeśli więc typowym zjawiskiem we wczesnych godzinach popołudniowych jest obecność wyłącznie psa, Lighthouse zareaguje natychmiast gdy zauważy kogoś innego.

O odbiegających od wyuczonej normy zdarzeniach użytkownik jest powiadamiany za pośrednictwem aplikacji mobilnej na systemy iOS i Android. W razie potrzeby może skorzystać z funkcji interkomu, bądź głosowo wydać polecenie dotyczące zdarzenia. Lighthouse na pytanie o ostatnie pojawienie się danej osoby zareaguje komunikatem bądź stosownym nagraniem wideo.

Poza rozpoznawaniem twarzy i głosu kamera reaguje także na gesty, którym przypisać można odpowiednie funkcje, np. machanie ręką uruchamiające połączenie wideo z urządzeniem mobilnym. Wszystkie powyższe funkcje są już zaimplementowane, a dalsze uczenie maszynowe ma rozwijać produkt już w oparciu o indywidualne otoczenie użytkownika.

381451562973478634

Zaawansowana, bezpieczna i kontrowersyjna

Wizja kamery jako wszystkowidzącego domowego asystenta ma prawo budzić obawy, jednak i pod tym względem jej konstruktorzy obiecują najwyższą jakość działania. Standard szyfrowania porównano do tych w sektorze bankowym, wspierają go solidne protokoły uwierzytelniania, a dane użytkownika są przechowywane wyłącznie przez 30 dni.

Kluczową kwestią pozostaje jednak komfort potencjalnych użytkowników, przebywających w zasięgu urządzenia analizującego ich zachowania i zwyczaje. Wprawdzie do Skynetu droga jeszcze długa, jednak zapewne nie zabraknie osób przeciwnych tak daleko idącej ingerencji w ich życie prywatne. Ekrany z „Roku 1984” Orwella w ich oczach nabierają właśnie realnych kształtów.

Kamera Lighthouse jest już dostępna w przedsprzedaży, a jej dostawy wyznaczono na wrzesień. Zamawiać można jedną z trzech wersji, różniących się okresem ważności licencji dedykowanego oprogramowania. Kamerę z roczną, 3- i 5-letnią subskrypcją wyceniono odpowiednio na: 399, 499 i 599 dol. (ok 1450, 1850 i 2250 zł). Jej przedłużenie ma kosztować 10 dol. miesięcznie.

Udostępnij:
Komentarze (0)