Lustro weneckie w pokoju hotelowym. Dowiedz się, jak je zidentyfikować

Kiedy planujemy latem krajowy lub zagraniczny wyjazd, stajemy przed wyborem miejsca noclegowego. Możemy zdecydować się m.in. na hotel, apartament lub pokój na wynajem. W obiektach tego typu oprócz urządzeń szpiegujących mogą być także zamontowane lustra weneckie. Dowiedz się, jak je identyfikować.

Kadr z poradnika dot. rozpoznawania luster weneckich
Kadr z poradnika dot. rozpoznawania luster weneckich
Źródło zdjęć: © Optical Mirror, YouTube

23.04.2024 | aktual.: 04.06.2024 10:26

Przy wyborze hotelu, apartamentu lub pokoju do wynajęcia należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podstawowym powinno być jednak nasze bezpieczeństwo. Zdarza się bowiem, że właściciele takich obiektów montują w nich różnego rodzaju urządzenie służące do obserwacji gości.

Jednym z najpopularniejszych sprzętów tego typu są ukryte kamery o niewielkich rozmiarach. Istnieją jednak także bardziej subtelne metody inwigilacji, takie jak stosowanie specjalnych luster, znanych jako lustra weneckie. Choć lustra tego typu montowane są stosunkowo rzadko, to jednak nie można wykluczyć, że znajdą się w pokoju, który wynajęliśmy.

Sposoby na wykrycie lustra weneckiego

Lustra weneckie, inaczej lustra jednokierunkowe, charakteryzują się tym, że odbijają jedynie część padającego na nie światła, reszta zaś przenika przez szkło. Aby uzyskać takie efekt, na ich płaszczyznę nanosi się cienką warstwę metalu, na ogół aluminium. Umieszcza się ją między dwiema przestrzeniami - jedna jest jasno oświetlona, druga natomiast pozostaje w półmroku.

Lustra weneckie na pierwszy rzut oka wydają się niczym nie różnić od tych standardowego. Wynika to z tego, że ludzkie oko ma trudności z dostrzeżeniem światła przechodzącego z ciemniejszego miejsca. Tymczasem przebywające w nim osoby mogą dzięki temu swobodnie obserwować, co dzieje się w jasnym pomieszczeniu.

Większość z nas traktuje podglądanie jako poważne naruszenie prywatności. Dlatego też odkrycie, że w pokoju, który wynajęliśmy, znajduje się lustro weneckie, może wzbudzić uzasadniony niepokój. Nie wiemy bowiem, po co ktoś je zamontował i efekcie podejrzewamy - często słusznie - tego kogoś o nieczyste intencje. Szczególnie że nie mamy żadnej gwarancji, że nie zostaniemy nagrani lub sfotografowani.

W związku z tym tuż po tym, kiedy dotrzemy na miejsca zakwaterowania, powinniśmy przeprowadzić prosty sprawdzian z użyciem lustra i markera. W sytuacji, gdy nie mamy markera, możemy zastąpić go naszym własnym paznokciem. Na platformie TikTok dostępne jest video, na którym można obejrzeć, jak zidentyfikować lustro weneckie za pomocą markera. Link do filmiku znajduje się poniżej.

Jeżeli na powierzchni lustra ujrzymy dwie linie (pociągniętą markerem i jej odbicie), oznacza to, że mamy do czynienia z tradycyjnym lustrem. Kiedy widoczna będzie tylko jedna linia może świadczyć to, że stoimy przed lustrem weneckim. Da się to także sprawdzić przy pomocy paznokcia.

Test polega wówczas na przyłożeniu paznokcia bezpośrednio do powierzchni lustra. Jeśli zobaczymy wówczas "lukę" między nim a jego odbiciem, to prawdopodobnie patrzymy w standardowe lustro. W przypadki, gdy nie widzimy takiej "przerwy" i możemy dotknąć swojego odbicia, to bardzo możliwe, że mamy do czynienia z lustrem weneckim. Należy jednak pamiętać, że percepcja obrazu w lustrze może być modyfikowana przez szereg czynników, m.in. przez rodzaj oświetlenia i materiał, z którego wyprodukowane zostało lustro.

Innym sposobem na sprawdzenie, jakie lustro zostało zamontowane w danym pomieszczeniu, jest wykorzystaniem światła, na przykład z latarki telefonu komórkowego. Kiedy po zgaszeniu świateł w pokoju i zbliżeniu latarki do lustra zobaczymy przestrzeń po drugiej stronie, to możemy mieć pewność, że to lustro weneckie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.