Malujemy pokój: akcesoria i zestawy, dzięki którym możemy to zrobić sami

Malowanie pokoju z pozoru wydaje się banalną czynnością, jednak kiedy przechodzimy do praktyki nie zawsze jest tak kolorowo. Brak gruntowania, źle nałożona farba i zacieki to tylko pierwsze z brzegi przypadki. Dlatego specjalnie dla was przygotowaliśmy niezastąpione akcesoria, a nawet całe zestawy, które ułatwią wam malowanie.

Wałek malarski to wygodniejsze, ale czasem mniej skuteczne rozwiązanie niż pędzel
Wałek malarski to wygodniejsze, ale czasem mniej skuteczne rozwiązanie niż pędzel
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Berezko
Tomasz Karkuć

09.08.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:00

Malowanie ścian w pokoju

Od czego zacząć malowanie ścian? Najlepiej od mycia, do którego przyda się mydło malarskie. Usunięcie brudu i tłustych plam ze ściany to jedna z najważniejszych prac podczas przygotowywania pokoju do malowania. Im lepiej przygotowana powierzchnia, tym skuteczniejszy efekt da malowanie – po prostu farba będzie się lepiej trzymać ściany.

Drugą istotną rzeczą jest gruntowanie ścian przed malowaniem. Nałożenie gruntu na ściany pokoju stworzy dodatkową warstwę, która da nowej farbie lepszą przyczepność. Naniesienie emulsji bezpośrednio na warstwę starej farby przyniesie zdecydowanie gorszy, krótkoterminowy efekt.

Nie zapominajcie też o zabezpieczeniu pokoju przed malowaniem. To akurat najprostsza czynność, jednak warto wykonać ją dokładnie. Do tego celu na pewno przyda wam się folia, którą przykryjecie podłogę i wszystkie duże powierzchnie, których nie chcielibyście zaplamić emulsją.

Folię możecie z kolei przykleić taśmą malarską. Taśma malarska to absolutny niezbędnik podczas malowania pokoju – dzięki niej ochronicie przed zabrudzeniem wszelkie listwy podłogowe, a także naścienne. Poza tym taśmą malarską zabezpieczycie framugi drzwi i okien, które są szczególnie podatne na zabrudzenia w czasie malowania pokoi.

Polecamy wam zwłaszcza tę taśmę malarską, która ma świetną przyczepność:

Po tych czynnościach możecie przejść do malowania ścian w pokoju. Co do emulsji mamy dla was jedną radę – nie polecamy podejrzanie tanich produktów, bo efekt malowania może mocno odbiegać od zamierzonego. Jeśli chodzi natomiast o same narzędzia do malowania, to podstawowy dylemat sprowadza się do pytania: pędzel czy wałek?

Większość z was pewnie wybierze wałek do malowania. Malowanie pokoju wałkiem będzie wygodniejsze i szybsze, zwłaszcza jeśli wybierzecie wałek malarski o sporej szerokości (czyli z co najmniej 20-centymetrowym wkładem). Na pewno warto wybrać wałek malarski z długim uchwytem, dzięki któremu nie będziecie nawet potrzebować drabiny, by pomalować najwyższą część ściany.

Jeśli szukacie naprawdę wygodnego wałka malarskiego, to z pewnością zachwyci was ten:

Jeżeli remont w domu przeprowadzacie najwyżej raz na kilka lat i nie macie ochoty wybierać każdego narzędzia do malowania osobno, zawsze możecie zainwestować w zestaw malarski. Najprostsze zestawy do malowania składają się z pędzla, wałka i kuwety. To daje możliwość zarówno szybkiego malowania dużych, gładkich powierzchni (do tego najlepszy będzie wałek), jak i precyzyjnego nanoszenia emulsji na trudno dostępne miejsca (pędzel).

Nie macie czym zrobić malowania pokoju? Ten zestaw rozwiąże wasz problem:

Malowanie sufitu w pokoju

Jak pomalować sufit? Możecie to zrobić stosując się do tych samych zasad, które opisaliśmy w kontekście malowania ścian. Jednak malowanie sufitu jest na ogół trudniejsze i bardziej męczące. Wynika to z konieczności ciągłego stania na drabinie i trzymania ręki wysoko w górze. Malowanie sufitów możecie sobie jednak ułatwić inwestując w agregat malarski.

Co to jest agregat malarski? Agregat jest urządzeniem do malowania natryskowego (hydrodynamicznego) pokoi, w tym właśnie sufitów, jak i zewnętrznych powierzchni. Działanie agregatu polega na rozpyleniu farby pod ciśnieniem (optymalne ciśnienie to np. 3 bary) – ważne jest jednak to, aby kierować końcówką urządzenia w linii prostej i nie przerywać jego pracy (w przeciwnym wypadku mogą powstać zacieki).

Jeśli interesuje was zakup agregatu malarskiego, to mamy dla was jeden z najlepszych modeli w okazyjnej cenie:

Wcześniej wspominaliśmy o zestawach malarskich, na które składały się wałki, pędzle itp. Ale pod nazwą "zestaw malarski" może kryć się też sprzęt do malowania natryskowego pokoi. Kupno zestawu malarskiego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie są pewni, czy wysokiej jakości agregat jest im potrzebny. Zestaw malarski może kosztować znacznie mniej, a w jego skład wchodzą m.in. pistolet do malowania, dysze, wąż i pojemniki na farbę. Taki zestaw do malowania działa więc praktycznie na tej samej zasadzie co agregat i również świetnie sprawdza się w malowaniu sufitów.

Niedrogim i skutecznym zestawem malarskim jest ten sprzęt:

Pamiętajcie, że wszelkiego rodzaju urządzenia do natryskowego malowania pokoi sprawdzą się nie tylko podczas nakładania farby na sufit, ale również na ściany. Są one jednak na tyle dużym udogodnieniem w malowaniu sufitów, że warto je stosować zwłaszcza w tym celu.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.