Microsoft przestanie wspierać Windows 10 21H. Dowiedz się, kiedy zamierza to zrobić

Ostatni zestaw aktualizacji zabezpieczających dla systemu Windows 10 21H2 zostanie wydany 11 czerwca 2024 roku. W praktyce oznacza to zakończenie wsparcia technicznego dla tego systemu niezależnie od jego wersji. Osoby, które pragną zapewnić bezpieczeństwo swoim komputerom, powinny rozważyć przejście na nowszą wersję systemu, czyli 22H2. Jak producent tych systemów tłumaczy swoją decyzję?

Microsoft przestanie wspierać Windows 10 21H. Dowiedz się, kiedy zamierza to zrobić
Źródło zdjęć: © unsplash | Clint Patterson

14.05.2024 19:11

Od 2023 roku prywatni użytkownicy systemu Windows 10 21H2 nie otrzymywali już nowych aktualizacji, jednak edycje takie jak Enterprise, Education oraz IoT Enterprise nadal były aktualizowane. Teraz jednak okres wsparcia dla tych specjalistycznych wersji również się kończy. Od połowy 2024 roku brak będzie dalszego wsparcia i aktualizacji, co wymusi na użytkownikach przechodzenie na nowszą wersję systemu, aby zachować optymalny poziom bezpieczeństwa.

Warto równocześnie zaznaczyć, że wsparcie dla Windows 10 22H2 zostanie zakończone w ostatnich miesiącach 2025 roku. Po tej dacie użytkownicy będą mieli dostęp do kilku rozwiązań, dzięki którym nadal będą mogli uzyskiwać aktualizacje. Opcją zalecaną przez Microsoft jest przejście na najnowszą wersję systemu, czyli Windows 11. Pomimo tego, wiele wskazuje na to, że użytkownicy nie kwapią się, aby skorzystać z tej możliwości. Microsoft nie ustaje jednak w próbach, aby zachęcić ich do skorzystania z bezpłatnej aktualizacji. Opcja ta będzie jednak dostępna tylko dla tych użytkowników, których sprzęt spełnia techniczne wymogi Windows 11.

Według światowych danych statcounter, Windows 10 nadal cieszy się największą popularnością, posiadając niemal 70 procent udziału w rynku. W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi prawie 74 procent. Tymczasem na instalację Windows 11 zdecydowało się zaledwie 23 procentach polskich użytkowników. Są to dane, które mogą zaskakiwać, zwłaszcza że Windows 11 jest już obecny na rynku przez ponad dwa lata. Pojawiają się też głosy dotyczące jego potencjalnego następcy, który mógłby nosić nazwę Windows 12.

Jak Microsoft tłumaczy zakończenie wsparcia dla Windows 10?

Microsoft tłumaczy zakończenie wsparcia dla Windows 10 kilkoma kluczowymi powodami:

  1. Koniec cyklu życia produktu: Wsparcie dla Windows 10 zostanie zakończone 14 października 2025 roku, co oznacza, że system będzie miał za sobą ponad 10 lat od momentu wprowadzenia na rynek w 2015 roku. Taka praktyka jest zgodna z polityką wsparcia Microsoftu, która przewiduje dla swoich produktów około 10-letni cykl życia.
  2. Lepsze zabezpieczenia i nowoczesna technologia: Starsze wersje systemów operacyjnych, takie jak Windows 10, nie są w stanie wykorzystać najnowszych technologii zabezpieczeń. Windows 11 wprowadza wiele nowych funkcji zabezpieczeń, które nie są dostępne w Windows 10. Przejście na nowszy system operacyjny zapewnia użytkownikom lepszą ochronę przed nowymi zagrożeniami.
  3. Skupienie się na nowoczesnych rozwiązaniach: Microsoft chce skupić swoje zasoby na rozwijaniu i wspieraniu nowszych technologii, takich jak Windows 11. Skupienie się na jednym nowoczesnym systemie operacyjnym pozwala firmie lepiej alokować zasoby i szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku oraz użytkowników​​.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.