Mróz szkodzi smartfonom. Jak się przed nim bronić i o czym pamiętać?
Mroźna aura zimowa stwarza duże wyzwania nie tylko dla fauny i flory, ale również dla wszelkiej elektroniki. Ujemne temperatury szczególnie wpływają na podatność sprzętu elektronicznego na awarie, z czego wyraźny wzrost usterek w czasie zimowych miesięcy to zaobserwowany fakt.
13.11.2024 11:03
Wśród urządzeń najbardziej podatnych na działanie zimna znajdują się te, które są najczęściej używane, jak telefony, tablety, laptopy czy aparaty fotograficzne. Niska temperatura może prowadzić nie tylko do osłabienia ich działania, ale również przyczynić się do poważnych uszkodzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mroźno-zimowe dolegliwości elektroniki
Za najmniej uciążliwą dolegliwość zimową można uznać obniżoną wydajność baterii oraz akumulatorów. Problemy z zasilaniem w urządzeniach mobilnych mogą występować nawet w cieplejszych warunkach, a w połączeniu z chłodem stają się szczególnie dokuczliwe. Jednak bardziej niepokojące są awarie wynikające z naprężeń elementów układów elektronicznych spowodowanych zmianami temperatur. Długotrwałe wystawienie na mróz może skutkować całkowitym unieruchomieniem sprzętu, a dane na dyskach twardych mogą ulec nieodwracalnej utracie.
Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem przy wychłodzonym sprzęcie jest ogrzanie go bezpośrednio za pomocą źródła ciepła, jak kaloryfer. Taka nagła zmiana temperatury niemal zawsze prowadzi do rys czy pęknięć. Gdy wchodzimy do cieplejszego pomieszczenia, warto odczekać kilka minut, zanim ponownie uruchomimy zimne urządzenie, pozwalając sprzętowi wyrównać temperaturę z otoczeniem.
Jak chronić smartfony przed mrozem?
Jak poradzić sobie z problemem zimna? Przede wszystkim ważne jest korzystanie z odpowiednich pokrowców. Telefony warto nosić w wewnętrznych kieszeniach kurtek. Jest to istotne zwłaszcza dla nowoczesnych smartfonów, które w niskich temperaturach radzą sobie znacznie gorzej niż starsze modele. Na przykład, iPhone może przestać działać już przy minus sześciu stopniach. Przed wejściem do domu aparat fotograficzny dobrze jest umieścić w szczelnej foliowej torbie, aby stopniowo przywracać mu ciepło.
Problemem przy ekstremalnym zimnie może być również używanie bankomatów na zewnątrz, gdzie niekiedy dotykowe ekrany przestają działać, a systemy operacyjne zawieszają. Aby uniknąć problemów, lepiej wypłacać pieniądze z bankomatów w centrach handlowych.