Największa morska farma na świecie. Pierwsza turbina stanęła
Na Morzu Północnym powstaje największa morska farma wiatrowa na świecie. Dogger Bank będzie zasilać Wielką Brytanię. Energii elektrycznej wystarczy dla 6 mln gospodarstw domowych.
Rozpoczęły się prace związane z montażem turbin wiatrowych na jednej z największych morskich farm na świecie. Dogger Bank powstaje na Morzu Północnym i jest projektem realizowanym przez brytyjską firmę SSE Renewables oraz norweskie przedsiębiorstwa Equinor i Vargronn.
Budowa farmy wiatrowej Dogger Bank będzie realizowana w trzech fazach, z których każda zapewni 1,2 GW mocy. Na farmie stanie łącznie 277 turbin wiatrowych Haliade-X. Całkowita moc farmy, tj. 3,6 GW, ma pozwolić na zasilenie 6 mln brytyjskich gospodarstw domowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turbiny będą miały 260 metrów wysokości, co oznacza, że będą wyższe niż Pałac Kultury i Nauki. Każdy obrót turbiny, której łopaty mierzą 107 metrów, pozwoli na zasilenie pojedynczego gospodarstwa domowego przez dwa dni. Jak podaje serwis power-technology.com, uruchomienie farmy zaplanowane jest na rok 2026.
- Dogger Bank to jeden z największych i najbardziej złożonych projektów inżynieryjnych i infrastrukturalnych na całym świecie. Nasze działania z partnerami joint ventrue, firmami Equinor i Vargronn, dowodzą, że morskie projekty wiatrowe tej wielkości są obecnie głównym nurtem i pomogą przyspieszyć przejście do tańszego, czystszego i bezpieczniejszego systemu energetycznego, którego wszyscy chcemy - mówi dyrektor generalny SSE, Alistair Phillips-Davies.
- To działanie, nie ambicja, zabezpieczy naszą przyszłość energetyczną, a ten projekt pokazuje działanie na masową skalę. Ale będziemy potrzebować o wiele więcej farm jak Dogger Bank, by osiągnąć nasze cele, i nie możemy doczekać się współpracy z rządem, by zrealizować więcej projektów - dodaje.
W 2023 r. Equinor i SSE ogłosiły, że rozpatrują możliwość rozbudowy farmy wiatrowej. Chcieliby rozpocząć prace nad czwartą fazą projektu, czyli Dogger Bank D, który miałby cechować się mocą 1,32 GW.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii