Naklejka elektrostatyczna na szybę. Po co jest?
Dołączana jest do większości nowych wideorejestratorów. Do czego służy ta przezroczysta nalepka, którą znajdziemy w opakowaniach kamer samochodowych?
12.05.2023 | aktual.: 20.06.2024 11:35
Przezroczysta "taśma" to w istocie naklejka elektrostatyczna i jest coraz powszechniej spotykana, a to za sprawą producentów wideorejestratorów. Ci decydują się na dołączanie jej w zestawie z urządzeniami, aby ułatwić montaż na szybie samochodu. Do czego służy nalepka elektrostatyczna?
Rozwiązanie sprzed lat nie było najlepsze
Przez wiele lat montowanie na szybie wideorejestratora lub nawigacji GPS odbywało się poprzez przyklejenie uchwytu z taśmą dwustronną. Dobrze przygotowana powierzchnia gwarantowała, że klej nie straci swoich właściwości przez długi czas przy ciągłej ekspozycji na światło.
Tego typu rozwiązanie stanowiło problem przede wszystkim z uwagi na trudności w pozbywaniu się pozostałości taśmy, kiedy zaszła taka potrzeba. Długie godziny skrobania szyby nie tylko były męczące, ale też kończyły się zarysowaniami szkła, jeśli używano do tego ostrego noża.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Usprawnienie w montowaniu kamer samochodowych, czyli naklejka elektrostatyczna
Z pomocą przyszły naklejki elektrostatyczne, które dziś cieszą się dużą popularnością wśród wielu producentów kamer samochodowych. Czym zatem są te niewielkie "taśmy"?
Otóż nalepka elektrostatyczna jest w istocie naładowaną elektrycznie folią polipropylenową, która działa na zasadzie elektrostatyki.
Aby "przykleić się" do szyby, nie potrzebują obecności kleju – taśma samoczynnie przyczepi się do szkła i pozostanie na nim na długo, pod warunkiem uprzedniego jej odtłuszczenia. W porównaniu z wcześniej stosowanymi taśmami dwustronnymi, nalepka elektrostatyczna po "odklejeniu" nie pozostawia po sobie śladów. Można ją zdjąć podważając folię cienkim nożykiem lub żyłką.
Jak przykleić naklejkę elektrostatyczną? Wideorejestrator na folii
Proces przyczepienia tej folii polipropylenowej nie powinien zająć dużo czasu. Wystarczy pamiętać, aby przed przystąpieniem do "naklejania" dokładnie oczyścić powierzchnię. Przetrzyj szybę płynem zawierającym alkohol, aby pozbyć się tłustych śladów, a następnie usuń folię zabezpieczającą z naklejki.
Kiedy już to zrobisz, wystarczy przyłożyć nalepkę do wcześniej wybranego miejsca na szybie. Pamiętaj jednak, aby była to możliwie płaska i gładka powierzchnia (unikaj zaciemniających czarnych kropek na szybie). W kolejnym kroku odklej drugą folię zabezpieczającą, a następnie przyklej na naklejkę uchwyt kamery samochodowej.
Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii