Netatmo Smart Video Doorbell – inteligentny dzwonek do drzwi z kamerą i wsparciem dla HomeKit

Netatmo Smart Video Doorbell – inteligentny dzwonek do drzwi z kamerą i wsparciem dla HomeKit

Netatmo Smart Video Doorbell - inteligentny dzwonek do drzwi ze wparciem dla HomeKit
Netatmo Smart Video Doorbell - inteligentny dzwonek do drzwi ze wparciem dla HomeKit
Łukasz Michalik
09.01.2019 11:03, aktualizacja: 09.03.2022 09:10

Podczas targów CES 2019 marka Netatmo zaprezentowała nowy produkt. Inteligentny dzwonek do drzwi pozwoli nam sprawdzić, kto właśnie próbuje nas odwiedzić.

Marka Netatmo należy do tych, które jestem gotów rekomendować w ciemno – w zasadzie każdy produkt z jej oferty budzi uznanie bezproblemowym działaniem, przyjaznym interfejsem i dopracowanym wyglądem. Z tym większym zainteresowaniem przyjąłem informację o wprowadzeniu przez Netatmo nowego produktu – „inteligentnego” dzwonka do drzwi.

Zainteresowanie dodatkowo wzrosło gdy okazało się, że Netatmo Smart Video Doorbell – bo taką nazwę nosi nowy sprzęt – został wyróżniony nagrodą CES 2019 Innovation Awards w kategorii Home Appliances. Co potrafi to urządzenie?

Inteligentny dzwonek do drzwi

Netatmo Smart Video Doorbell to dzwonek do drzwi z kamerą, który – teoretycznie – może zastąpić każde inne, dotychczas stosowane rozwiązanie. Wodoodporne urządzenie zostało wyposażone w kamerę o kącie widzenia 160 stopni i głośnik.

Netatmo Smart Video Doorbell - inteligentny dzwonek do drzwi ze wparciem dla HomeKit
Netatmo Smart Video Doorbell - inteligentny dzwonek do drzwi ze wparciem dla HomeKit

Do działania potrzebuje jedynie zasilania, bo cała komunikacja odbywa się poprzez szyfrowane połączenie z domową siecią Wi-Fi, z wykorzystaniem dotychczasowej instalacji. W praktyce oznacza to, że możemy albo zamontować dzwonek Netatmo jako całkowicie nowe urządzenie, albo zastąpić nim nasz dotychczasowy dzwonek do drzwi.

Nowy członek rodziny Netatmo

Co innowacyjnego oferuje nam dzwonek do drzwi z kamerą? To ważne pytanie, zważywszy na fakt, że na rynku nie brakuje podobnych rozwiązań, a na chińskich platformach handlowych różne wideodzwonki możemy kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

Netatmo Smart Video Doorbell został wyposażony w czujnik ruchu, dzięki któremu może zareagować – np. wysyłając powiadomienie albo uruchamiając nagrywanie – zanim nasz gość naciśnie przycisk dzwonka. Co istotne, wszelkie zdarzenia zapisywane są zarówno w chmurze, jak i lokalnie, na wewnętrznej karcie SD.

Netatmo Smart Video Doorbell - inteligentny dzwonek do drzwi ze wparciem dla HomeKit
Netatmo Smart Video Doorbell - inteligentny dzwonek do drzwi ze wparciem dla HomeKit

Netatmo Smart Video Doorbell - współpraca z Homekit i IFTTT

Kluczowym atutem inteligentnego dzwonka jest jednak coś innego. Netatmo Smart Video Doorbell jako pierwszy dzwonek zapewnia współpracę z platformą HomeKit (a także z IFTTT), otwierając przed użytkownikami niemal nieograniczone możliwości wplatania zdarzeń związanych z odwiedzinami w scenariusze, realizowane przez domowe urządzenia i automatykę.

Przykładem może być choćby reagowanie podczas naszej nieobecności przez domowe urządzenia w określony sposób na fakt, że przed naszymi drzwiami ktoś właśnie stoi.

Answer your door from anywhere - Netatmo Smart Video Doorbell

To przydatne rozwiązanie, jednak – ku mojemu rozczarowaniu – na razie nic nie wskazuje, by „inteligentny” dzwonek potrafił coś więcej, jak choćby współpracować z zamkiem do drzwi, pozwalając np. na zdalne otwieranie znajomym gościom.

CES 2019 Innovation Awards, czyli co jest innowacją?

Patrząc z tej perspektywy sprzęt Netatmo – choć sam w sobie ciekawy – wydaje się jednak niezbyt innowacyjny. W takim kontekście podwójnie dziwi przyznanie mu nagrody CES 2019 Innovation Awards, które więcej niż o samym dzwonku, wydaje się mówić o samej nagrodzie i jej znaczeniu.

W niczym nie zmienia to faktu, że inteligentny dzwonek Netatmo wydaje się sprzętem przemyślanym i wpasowanym w ekosystem urządzeń tej marki. Na rynkowy debiut przyjdzie nam jednak nieco poczekać do drugiego półrocza bieżącego roku. Proponowana cena urządzenia nie jest jeszcze znana.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)